ATATURK

BAKAN KURUM “DÜNYA ETNOSPOR” İFTARINA KATILDI

24 Mayıs 2019
BAKAN KURUM “DÜNYA ETNOSPOR” İFTARINA KATILDI
BAKAN KURUM “DÜNYA ETNOSPOR” İFTARINA KATILDI
BAKAN KURUM “DÜNYA ETNOSPOR” İFTARINA KATILDI
BAKAN KURUM “DÜNYA ETNOSPOR” İFTARINA KATILDI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum,  Dünya Etnospor Konfederasyonuna bağlı Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonunun başkentteki tesislerinde düzenlenen iftar programına katıldı.

Kurum, iftar programında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin çok büyük bir aile olduğunu ve dünyadaki bütün mazlumlara ulaşılması için gayret gösterildiğini söyledi.

Mazlum coğrafyalara ulaşılması hususunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendilerine öncülük ettiğini belirten Kurum, "Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde Arakan'dan Filistin'e, Suriye'den Afganistan'a ve Irak'a kadar tüm mazlumların koruyucusu konumundayız. Dünyadaki tüm mazlumlara ensar olan, en çok yardım eden ve bunu en iyi organize eden ülke olarak Türkiye başta gelmektedir." ifadesini kullandı.

Kurum, Dünya Etnospor Konfederasyonunun yardım organizasyonlarının yanı sıra medeniyetin taşıyıcılığını yaptığını vurgulayarak şunları söyledi:

"Konfederasyonumuzun ve bağlı olduğu federasyonların çalışmalarını takip etmeye ve bu sürece katkıda bulunmaya gayret gösteriyoruz. Geçtiğimiz aylarda Antalya'da Fetih 1207 programına katıldım. Orada da ödüllerimizi verdik. Bu turnuvalar bize şunu gösteriyor ki bu etkinlikler bizim için çok önemli ve kıymetli. Hem ata sporumuzu yaşatmak hem de çocuklarımızla beraber olabilmenin önünü açıyor. Festival kapsamında düzenlenen spor aktivitelerine bugün yüzlerce sporcu kardeşimiz katılıyor. Geleneksel sporlarımız böylece gençlerimizin hayatının bir parçası oluyor."

"KÜLTÜR YOLUYLA KURULAN BİRLİKTELİKLERİ VE ATILAN DÜĞÜMLERİ HİÇBİR GÜÇ ÇÖZEMEZ"

Kurum, Dünya Etnospor Konfederasyonunun spor ve kültür alanında taşıdığı misyonu şehircilik ve çevre faaliyetleri dâhilinde gerçekleştirmeye çalıştıklarının altını çizerek, "Ata sporlarımızın yaşaması amacıyla da Cumhurbaşkanımızın bize hedef gösterdiği her ilimize bir millet bahçesi yapma hedefiyle 81 ilimizde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu çalışmalarımız kapsamında da Etnosporumuzun da yaptığı ata sporlarımızı taşıyacak ve geleceğe aktaracak bu faaliyetleri biz de millet bahçelerinde ayırmaya gayret gösteriyoruz." diye konuştu.

Dünya Etnospor Konfederasyonunun uluslararası anlamda güçlü bir etkiye sahip olduğuna dikkati çeken Kurum, "Biz biliyoruz ki atılan düğüm kolay kolay çözülmez. Hele ki kültür yoluyla kurulan birliktelikleri ve atılan düğümleri hiçbir güç çözemez." dedi.

"GELENEKSEL SPORLARIN İCRA EDİLDİĞİ GÜZEL BİR TESİS KAZANDIRILMIŞ OLDU"

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ise Geleneksel Spor Dalları Federasyonunun başkentte kurduğu tesise değinerek, "Hem Tarım Bakanlığımızın hem de Gençlik ve Spor Bakanlığımızın destekleriyle hayata geçirilmiş bir proje. Bundan önce burası maalesef atıl vaziyette duran ve epey yatırım yapılmış bir tesisti, böylelikle inşallah Ankara'ya hem atlı sporlar hem okçuluk ve diğer geleneksel sporların icra edildiği güzel bir tesis kazandırılmış oldu." ifadesini kullandı.

Erdoğan, iftar programında yurt dışından gelen yetim çocukların da olduğunu kaydederek, "Onlara güzel bir ramazan akşamı yaşatmak böylelikle mümkün oldu. Hepsinin Allah yardımcısı olsun. Türkiye'de kendilerine inşallah çok güzel gelecekler, çok güzel ufuklar kazanacaklardır. Onlara yardımcı olan hayır kurumlarına ve sivil toplum kuruluşlarına teşekkür etmek istiyorum." diye konuştu.

YTB'nin uluslararası misafir öğrencilerine de ev sahipliği yapmasının önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Onların burada üniversite hayatını geçiriyor olması bizim ülkemiz açısından birçok anlamda önemli ama ülkemizin dünyada daha doğru tanınması ve ülkelerine döndükleri zaman maalesef ülkemiz hakkında yapılan birçok tezviratın önüne geçilmesi anlamında önemli. Aynı zamanda ülkemiz bugün dünya standartlarında çok kaliteli eğitim veren üniversitelere de sahip. Onların da Türkiye'deki eğitimleri boyunca başarılı bir şekilde burada zaman geçirmelerini diliyorum."

Programa, TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, YTB Başkanı Abdullah Eren ile Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkan Vekili Hakan Kazancı da katıldı.

Davetliler, iftar sonrasında misafir öğrencilerle fotoğraf çektirerek Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonunun tesisini gezdi.