ATATURK

BAKAN KURUM: “ATATÜRK HAVALİMANI ALANINA YAPILACAK MİLLET BAHÇESİNİN DENİZE KIYISI OLACAK”

18 Haziran 2019
BAKAN KURUM: “ATATÜRK HAVALİMANI ALANINA YAPILACAK MİLLET BAHÇESİNİN DENİZE KIYISI OLACAK”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum İstanbul’un farklı ilçelerinde vatandaşlarla bir araya geldi. Atatürk Havalimanı yerine yapılacak millet bahçesinin denize kıyısı olacağını açıklayan Bakan Kurum,  söz konusu millet bahçesi çalışmalarında ilk etaba bu yıl içerisinde başlanacağını söyledi.

Bakırköy’ün Osmaniye Mahallesi’ndeki vatandaşlarla bir araya gelen Bakan Kurum konuşmasının başında Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin mahkeme salonunda hayatını kaybetmesine değinen Kurum, "Mısır'ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi darbeciler tarafından suçsuz yere yargılandığı mahkeme salonunda şehadete yürüdü. Allah rahmet eylesin. Tüm Mısırlı kardeşlerimizin, İslam aleminin, bölgedeki mağdurların, mazlumların başı sağ olsun. Allah mekanını cennet eylesin. İnşallah Mısır halkı da belki ölümünden sonra Muhammed Mursi'nin değerini çok daha iyi hatırlayacaktır. O şehadete yürüdü. Allah onun gibi hepimizin de şehadete yürümesini nasip etsin." diye konuştu.

Osmaniye Mahallesi'nde yıllardır süregelen, bir türlü çözülemeyen kentsel dönüşüm sorununu istişare etmek için vatandaşlarla buluştuğunu ifade eden Kurum, mahallede 1999 depreminde hasar görmüş, mühendislik hizmeti almamış, deprem riski taşıyan birçok binanın olduğunu söyledi.

Mahallenin Bakırköy için acil öncelikli alanlar içerisinde yer aldığını belirten Kurum, 5 yıllık süreçte Osmaniye Mahallesi'ni sağlam, güvenilir, içinde yaşanabilir sosyal donatı imkanları olan kentsel dönüşüm projesine tabi tutmak istediklerini dile getirdi.

 

 "YERİNDE, HIZLI VE RIZAYA DAYALI DÖNÜŞÜM YAPACAĞIZ"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, projenin bugüne kadar yapılamamasının sebeplerini şu şekilde anlattı:

"Burada zemin artı 5 olan imar planı çerçevesinde ve taks 0.25 olması sebebiyle maalesef kendi içinde bu dönüşümü sağlayamıyoruz. Kendi içinde dönüşebilecek kıymetli bir bölge. Öncelikli olarak ada bazın anlaşması kaydıyla anlaşıp bize gelin. Zemin artı 5'i bir kat artırmak suretiyle zemin artı 6, taksımızı da 0.25'ten 0.40'a çıkarak, buradaki imar planını yapacağız. Ada bazında bu planın sözünü bugün size veriyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun."

 

 "ATATÜRK HAVALİMANI'NDAKİ MİLLET BAHÇESİNİN İLK ETABINA BU YIL BAŞLANACAK"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ülke genelinde millet bahçeleri yaptıklarını anımsatarak, şöyle devam etti:

"81 ilimizin her birinde en az bir millet bahçesi yapma hedefinde yola çıktık. Bırakın illeri, ilçelerimize dahi millet bahçeleri yapıyoruz. Bir kısmını açtık, bir kısmı proje aşamasında. Hedefimiz kişi başı yeşil alan miktarını 15 metrekareye çıkarmak. Bu çerçevede İstanbul'da 5 millet bahçesi açtık. Atatürk Havalimanı'nı, dünyanın en büyük havalimanına taşıdık. Atatürk Havalimanı'nda tüm İstanbul'a hizmet edecek bir millet bahçesi yapma çalışmalarını sürdürüyoruz. İki etap halinde buranın millet bahçesi projesini yapacağız. İlk etabını bu yıl içerisinde başlamayı hedeflediğimiz millet bahçemizde toplamda 14 milyon metrekare alanda bahçeler ve kıraathaneler, yürüyüş ve bisiklet yolları olacak. Bu projeyi Bakırköy sahilinde Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu millet bahçesiyle birleştireceğiz ve Atatürk Havalimanı'na yapacağımız millet bahçesinin denize kıyısı olacak. İstanbul'un yeşil koridoru olacak. İçinde hiçbir rant projesi olmayacak."

 

"23 HAZİRAN'DA YENİ BİR 25 YILIN BAŞLANGICINI YAPACAĞIZ"

23 Haziran seçimine değinen Kurum, 6 gün sonra sandığa gidileceğini hatırlatarak, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 1994'te İstanbul'un kötü talihini değiştirmiştir. O anlayışla medeniyetin, tarihin gün yüzüne çıktığı, ecdadın bize bıraktığı tarihi eserlerin korunduğu, yeşil alanların, metro güzergahlarının ve ulaşım yollarının artırıldığı, gönül belediyeciliği anlayışıyla yönettiğimiz İstanbul'da 25 yılı geride bıraktık. İnşallah 23 Haziran'da yeni bir 25 yılın başlangıcını yapacağız." dedi.

Beylikdüzü Gürpınar Mahallesi'nde esnafı ziyaret eden Kurum, bir vatandaşın Gürpınar Caddesi'ne otobüs durağı yapılması isteği üzerine, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bu konuda talimatta bulunacağının sözünü verdi.

Mahallesi sakinleriyle bir kafede buluşan Kurum, şehirlerin, vatandaşların ve çocukların geleceği için yapılması gereken her türlü yatırımı yapmaya gayret ettiklerini anlattı.

 

"İSTANBUL'U BU ANLAYIŞA EMANET EDEMEYİZ"

Beylikdüzü’nde de vatandaşlarla buluşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bugüne dek İstanbul'a 235 milyar liralık yatırım yaptıklarını kayderek,

"Adam Beylikdüzü'nde kentsel dönüşüme ait bir tane çivi çakmamış, taş üstüne taş koymamış. Kentsel dönüşümle alakalı Beylikdüzü'nde hiçbir iş yapmayan o CHP adayı şimdi İstanbul'a belediye başkanı olmaya talip. Ya sen Beylikdüzü'nde ne yaptın ki İstanbul'da yapacaksın? '11 tane kreş' dedin, bir tane yaptın, onu da paralı yaptın. 'Kültür merkezi' dedin, onu da eski belediye başkanımız yaptı. 'Yeşil vadi' dedin eski belediye başkanımızın projesiydi. Maalesef o güzel gözüken yüzlerin altındaki o maskeler düştüğü zaman insanların ne yaptığını görüyoruz. Biz İstanbul'u bu anlayışa emanet edemeyiz. Bu anlayış İstanbul'u yönetmesin istiyorsak da 23 Haziran'da sandığa gideceğiz, irademizi net bir şekilde ortaya koyacağız" açıklamalarını yaptı.

Beylikdüzü'nde millet bahçesi yapacaklarını da söyleyen Kurum, daha sonra Siteler Bölgesi sakinlerine seslendi.

Kurum, "Sitelerde kentsel dönüşümle alakalı hangi sözleri verdiysek, hepsi geçerlidir. Anlaşın, gelin, yapılması gereken her türlü kentsel dönüşüm projesinde ister kendiniz yapın, isterseniz biz destek verelim, isterseniz müteahhitle anlaşın, isterseniz de devlet olarak TOKİ, İller Bankası, Emlak Bankasıyla buraya destek olalım. Yeter ki siz sağlam, güvenli, huzurlu konutlarınızda yaşayın. Bizim tek isteğimiz budur." diye konuştu.

Yakuplu Mahallesi'ndeki roman vatandaşlarla da bir araya gelen Kurum, burada yapmak istedikleri kentsel dönüşüm projeleriyle ilgili vatandaşlara bilgi verdi, Yakuplu'da bir kentsel dönüşüm projesi başlatmak istediklerini aktardı.

 

Bakan Kurum, şunları söyledi:

"Bu projeyi yaparken, sizlerin rızası çerçevesinde gönül birliği içerisinde yapmak istiyoruz. Siz nasıl bir dönüşüm projesi istiyorsanız, biz de sizlere yardımcı olmak istiyoruz. İstiyoruz ki, bizim Romanlarımız bu deprem riski altındaki binalarda yaşamasın, kültürlerini en iyi şekilde icra etsinler. Olması gereken her türlü projede sizlerin yanında olacağız. Her türlü desteği sizlere vereceğiz. Roman vatandaşlarımızın ödeyebileceği şartlar neyse o şartlar çerçevesinde yapacağız. Sosyal devlet anlayışı da budur. Bizim derdimiz size yaptığımız işlerden para kazanmak değil, gereken her türlü finans desteğini yapmak”