ATATURK

Bakan Bayraktar Gaziantep'te

13 Ağustos 2013

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar Gaziantep’te Şahinbey Belediyesi tarafından yapılanYeşilvadi Projesi ve Kentsel Dönüşüm Projelerini yerinde inceledi.

Bir dizi gezi ve programlar için Gaziantep’e giden Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar; Gaziantep Vali Vekili Mevlüt Kurban Kurban, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Mehmet Sarı, Halil Mazıcıoğlu, Derya Bakbak, AK Parti Gaziantep İl Başkanı Ahmet Uzer, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Emniyet Müdürü Ömer Aydın, daire amirleri ve kurum müdürleri ile beraber Şahinbey Belediyesi tarafından Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yapılan Yeşil Vadi Konutları inşaat alanını gezdi.

İnşaat alanındaki incelemelerini tamamlayan Bakan Bayraktar, beraberindeki heyetle Yeşil Vadi Park alanını gezdi. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’ndan bilgi alan Bakan Bayraktar, daha sonra yine Şahinbey Belediyesi tarafından Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yaptırılan Çamlıca Konutlarını inceledi.Buradaki incelemelerinin ardından Şahinbey Belediyesi'ne geçerek Başkan Tahmazoğlu ile bir araya gelen Bayraktar, belediye tarafından yürütülen projelerin tanıtıldığı slayt gösterisini izledi.

Bakan Bayraktar, burada yaptığı açıklamada kentsel dönüşüme önem verdiklerini belirterek, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak kentsel dönüşümde şu anda Türkiye’de kaçak evleri, afete dayanıksız evleri de yıkarak yeniliyoruz. Şu anda Türkiye’de 65 bin evin yenilenmesine başladık. 17 Ağustos’ta büyük Marmara Depremi'nin 14. yılında Bursa Yıldırım’da,yine 45 vilayette Başbakanımızın teşrifleriyle yeni bir yenileme harekatı başlatacağız ama biz burada Gaziantep’in atmış olduğu bu adımları da Tüm Türkiye’ye tanıtmak istiyoruz. Tüm Türkiye bunları görsün, yani bunun oy kaybettirme olmadığını, aksine çok daha oy getirme olduğunu görsün. 3 veya 5 olumsuz kişinin sesini duyurmasından ziyade orada yüzde 80 vatandaşın talebini daha çok önemsemek lazım. İnsanlarımız kentsel dönüşümü istiyor. İstemeyen 3-5 kişi ya bundan başka bir kafası bozuk veya siyaset yapmak istiyor. Biz kesinlikle diyoruz ki kentsel dönüşüm milli bir meseledir, bir seferberlik meselesidir, siyaset üstüdür, siyaset dışıdır, tüm siyasi partilerimizin buna sahip çıkması lazım. Bizde başarılı olan, vatandaşımızın memnuniyetini kazanan, vatandaşımızın nabzını tutan, vatandaşımızın gönlünü edene yardım ettik ve yardım etmeye de devam ediyoruz. Biz hep Şahinbey Belediyesi'nin yanında olduk, bundan sonra da yanında olmaya devam edeceğiz. Bugün burada 8 ayrı etkinliğe katılacağız. Temel atma var, inşaat ve bina ziyaretleri var, asfalt plenti var, büyük bir caminin temel atma töreni var, diğer biten inşaatlar var, bizim temelini attığımız konutlar var. Bunların hepsine bakacağız, buradaki izlenimleri başka belediyelere aktaracağız. Buraya gelip öğreniyoruz, Şahinbey Belediyesi'nin anlattıklarından bakıp öğreniyoruz ve bunu başka illere aktarıyoruz. 6 milyon 500 bin konutumuzu 20 yıl içerisinde yenilememiz lazım. Ekonomi canlanacak, inşaat sektörümüz gelişecek, işsizlik azalacak, istihdam artacak, fabrikalarımız mal üretecek, müteahhitlerimiz gelişince yurt dışında daha çok iş alacak, teknik müşavirimiz gelişecek, teknik elamanlar gelişecek, ara teknik elemanlar gelişecek. Konsept bakımından bunun birçok faydası var. Bunları inşallah adım adım geliştireceğiz” dedi.