Su Yalıtımı Yönetmeliği Tanıtıldı
09 Kasım 2017
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, Resmi Gazete'de yayımlanan Su Yalıtımı Yönetmeliğine ilişkin, "Mevcut binalarda ömür 30 yıl ama bu binaların su yalıtımı doğru yapılırsa binaların ömrünü yaklaşık 80, 100 yıla çıkartabiliriz" dedi.
Ankara’da bir Otel'de sektör temsilcilerinin katılımı ile düzenlenen basın toplantısında konuşan Öztürk, "Su Yalıtımı Yönetmeliği"ni değerlendirdi.
 
Yönetmeliğin önümüzdeki yıl uygulamaya konulacağına dikkati çeken Öztürk, binaların daha güvenli, kaliteli, sağlıklı ve uzun ömürlü olması için tüm ilgili paydaşlarla beraber çalışmalar yaptıklarını ve bu çalışmaların sonucunda yönetmeliği yayımladıklarını ifade etti. Öztürk, şöyle konuştu:
 
"İstanbul'daki depremlerin en büyük nedenlerinden biri de zemindeki kolonların, kirişlerin ciddi şekilde aşınması ve binaların bu sebeple taşıma yükünün azalması. Bu çalışma ile binaları ilk yapıldığı andaki pozisyonda korumak istiyoruz. Bunun için de yeni yapılacak binalarda özellikle su yalıtım projelerini, su yalıtım malzemelerini ve su yalıtımının uygulanmasıyla ilgili yol haritasını ortaya koyduk. Yaklaşık 7 aylık bir süre var. Bu süreyi Bakanlık olarak dolu dolu geçirmek istiyoruz. Bu konuyla ilgili teknik kılavuzlarımızı oluşturacağız."
 
Yeni binalarda mühendislerin doğru projeleri, ustaların ise doğru uygulamalar ve malzemeleri belirlemeleri için çalışma yapacaklarını ifade eden Öztürk, bu çalışmanın ocak ayında tamamlanacağını söyledi.
 
"Mevcut binalarda ömür 30 yıl ama bu binaların su yalıtımı doğru yapılırsa binaların ömrünü yaklaşık 80, 100 yıla çıkartabiliriz." mesajının vermek istediklerini ifade eden Öztürk, bunun için gerekli altlıkların oluşturulması gerektiğini vurguladı.
Öztürk, altyapı oluşturulmasının önemine ilişkin şunları söyledi.
 
"Bununla ilgili altlıkları doğru oluşturmamız lazım. Aksi durumda Bakanlığa 'Al bunu denetle, denetleyerek sonucu al' demek yerine altlığı doğru oluşturmamız, denetleme-izleme-takip sistemleri oluşturmamız, bununla ilgili bir bilgisayar programı oluşturmamız, nerede, hangi yöntemle bina yalıtımı yapılıyorsa onun hazırlanacak programa girmesi gerekiyor. Bunun doğru uygulanmasıyla şehirlerimiz daha kaliteli hale gelir."
 
Binaların suya, çatıların güneşe karşı kullanışlı ve korunaklı hale getirilmesi gerektiğini belirten Öztürk, Bakanlığın sektör temsilcileriyle birlikte bir yol haritası oluşturacağını ve kamuoyuyla paylaşacağını dile getirdi.

Öztürk, su yalıtımı için 7 aylık bir eğitim seferberliği başlatılması ve bu alandaki bütün ustaların belgesiz çalışmaması gerektiğini kaydetti.