Sıfır Atık Projesi’nin 3. Etkinliği Kocaeli’nde Gerçekleştirildi
Sıfır Atık Projesi’nin 3. Etkinliği Kocaeli’nde Gerçekleştirildi
22 Mart 2018

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde hayata geçirilen ve daha önce Antalya ve Denizli’de gerçekleştirilen Sıfır Atık Projesi etkinliğinin üçüncüsü Kocaeli’nde yapıldı.

Atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakılması hedefiyle uygulanan proje, 30 pilot şehirde uygulanacak.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ve daha önce Antalya ve Denizli’de gerçekleştirilen Sıfır Atık Projesi etkinliğinin üçüncüsü Kocaeli’nde yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca, sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakılması hedefiyle uygulanan proje, 30 pilot şehirde uygulanacak. Dördüncüsü 6 Nisan’da Gaziantep’te gerçekleştirilecek uygulamanın, başta kamu kurumları olmak üzere tüm Türkiye’ye yayılması amaçlanıyor. 


Kocaeli’nde gerçekleşen ve Sıfır Atık projesinin her yönüyle anlatıldığı etkinlikte geri dönüşüm ve çevre duyarlılığına dikkat çekildi. Etkinlikte atıkların depolanmasının çevreye olumsuz yönde etkilerinin olduğu, geri dönüştürülmesi durumunda ise ekonomiye olumlu katkılarının olacağı ve Sıfır Atık Projesi’nin ekonomiye kazandırdıkları yapılan uygulamalarla anlatıldı.


Söz konusu etkinlikte, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy,   Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özok, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sıfır Atık Yönetimi Şube Müdürü Hülya Çakır ve Kocaeli Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Sevil Veli birer konuşma yaptı.