Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Birnpınar İklim Değişikliği Müzakerelerine Katıldı
Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Birnpınar İklim Değişikliği Müzakerelerine Katıldı
13 Mayıs 2018

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Almanya’nın Bonn kentinde düzenlenen İklim Değişikliği Müzakereleri Ara Oturumu’na katıldı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar, Almanya’nın Bonn kentinde 30 Nisan – 10 Mayıs tarihlerinde Fiji Başkanlığında düzenlenen İklim Değişikliği Müzakereleri Ara Oturumu’na katıldı. Dünyadan toplam 3400 kamu, özel sektör ve STK temsilcisinin katıldığı toplantıda Türkiye’yi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar başkanlığında, kamu kurum ve kuruluşlarımızın temsilcilerinden oluşan 29 kişilik bir heyet temsil etti.
Oturumlar süresince, 2020 yılından sonra uygulanmaya başlanacak olan Paris Anlaşmasının Kural Kitabı müzakereleri yapıldı. Bakanlık temsilcileri, azaltım, uyum, finansman, teknoloji, kapasite geliştirme, şeffaflık çerçevesi, küresel envanter, uygunluk komitesi gibi konu başlıklarında müzakerelere katılırken, toplantı sonrası hazırlanan taslak kararlara Türkiye’nin de çıkarlarına uygun olacak şekilde katkı verildiği belirtildi. 
Bu yıl Aralık ayında Polonya’nın Katowice kentinde düzenlenecek olan 24. İklim Konferansına hazırlık amacıyla gerçekleştirilen oturumda, Paris Anlaşması Kural Kitabı hazırlıkları da devam etti. 
Çalışmalarda, gündem maddelerine yönelik ele alınan belgelerin yeni versiyonlarının hazırlandığı da duyurulurken, yürütülen bu çalışmaların Aralık ayında tamamlanması amacıyla Eylül ayında Tayland’ın Bangkok kentinde ilave bir oturum daha yapılması kararlaştırıldı.