ATATURK

Led’ler Tasarruf Getirecek

24 Mayıs 2018
Led’ler Tasarruf Getirecek

Sıfır Atık projesiyle bugüne kadar geri dönüşümden ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu kez de enerji tasarrufu için kolları sıvadı. Bakanlık Ana Hizmet Binasında enerji yoğun aydınlatmaya son verme çalışmaları başladı. Yapılan çalışma sayesinde yılda 450 bin 419 kWh elektrik enerjisi tasarrufu sağlanmış ve yaklaşık 375 konutun bir yıllık elektrik enerjisi ihtiyacı karşılanmış olacak.

Enerji verimliliğini arttırmaya ve sera gazı salınımını azaltmaya yönelik iyileştirme çalışmaları kapsamında Bakanlık Ana Hizmet Binasında enerji yoğun aydınlatmaya son veriliyor. Bina çalışma ofislerinde, koridorlarda, lavabolarda ve kapalı otoparktaki 7 bin 600 adet akkor ve enerji tasarruflu lambaların LED lambalara dönüşümü için çalışmalar başladı.

Çevre dostu aydınlatma

Bu uygulama sayesinde Bakanlık, yıllık 626 bin 710 kWh olan elektrik enerjisi tüketimini 176 bin 290 kWh indirecek. Böylece yıllık 450 bin 419 kWh elektrik enerjisi tasarrufu sağlanmış ve yaklaşık 375 konutun bir yıllık elektrik enerjisi ihtiyacı karşılanmış olacak. Yapılan yatırımın geri dönüşü 2 yıl içerisinde olacak.

Tüm kamu binalarına örnek olacak bu uygulama ile 319 bin kg olan sera gazı CO2 emisyonu 89 bin kg’a düşürülecek. Yine bu sayede 230 bin kg olan sera gazı CO2 emisyonu önlenmiş olacak.