ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM, DİYARBAKIR'DA
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM, DİYARBAKIR'DA
21 Temmuz 2018

Bir dizi temaslar ve incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır'a gelen Bakan Kurum, beraberindeki heyetle birlikte Dicle Vadisi Rekreasyon Projesi alanını ziyaret etti.

Ardından Sur ilçesinde terörden zarar gören bölgede Bakanlıkça yürütülen inşa çalışmalarıyla ilgili incelemelerde bulunan Kurum, ilçede 3 yıl önce PKK'lı teröristlerin saldırılarıyla tahrip ederek ateşe verdiği, kentteki ilk Osmanlı eseri olan ve kubbelerinin kurşunla kaplı olması dolayısıyla "Kurşunlu" diye de anılan Fatih Paşa Camisi'ni gezerek, devam eden restorasyon çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı.

Ali Paşa Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm çalışmalarını yerinde inceleyen Kurum, Dört Ayaklı Minare ve Şeyh Mutahhar Camisi'ni ziyaret etti, esnaf ile görüştü.

Daha sonra İçkale'de bulunan Valilik makamında kaymakam ve kamu kurumlarının temsilcileri ile bir araya gelen Kurum, burada yaptığı açıklamada, Anadolu'da ilk ziyaretini Diyarbakır'a gerçekleştirdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçişle Bakanlığa birkaç kuruluşun daha eklendiğine işaret eden Kurum, bu sayede daha güçlü, hızlı karar alabilen ve hızlı iş yapabilen bir bakanlık haline geldiklerini düşündüğünü belirtti.

"Bunu sahada yansıtmamız gerekiyor. Ona ilişkin Diyarbakır'a geldik. Projelerimizi gezdik." ifadelerini kullanan Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Burada çukur teröründe canlarını veren şehitlerimizin olduğu alanları gezdik. İlk defa geliyorum, orada birçok şehit verdik, birçok gazimiz var. Vatan toprağı, ülke güvenliği adına mücadele ettiler. Şimdi bize düşen de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak burada insanların mağduriyetini en aza indirecek çalışmaları en hızlı şekilde yapabilmek. Zaten bundan önce müthiş bir çalışma yapılmış. Biz de aldığımız emaneti daha da yukarı çekme gayreti göstereceğiz."

Kurum, buna ilişkin yapacakları toplantıda alacakları kararları yarından itibaren uygulamaya başlayacaklarına işaret etti.

"Çok kısa zamanda gereken ne ise yapıp, Diyarbakır'ı bir turizm, tarih, kültür şehri olarak, tüm insanımızın tüm bölgenin geldiği, gezdiği, eğlendiği dinlendiği bir alan haline getirmemiz gerekiyor." diyen Kurum, bunun stratejik açıdan ve bu bölgenin beklentisi bakımından önemli olduğunu vurguladı.

Murat Kurum, bu doğrultuda Bakanlık olarak üzerlerine düşeni yapacaklarını aktararak, "İnşallah buradaki idarelerimizin önünü açma noktasında yapılması gereken ne ise, vatandaşın, milletin mutluluğu için gereken ne ise Bakanlık olarak bunları yapmaya geldik." dedi.

“Sur’daki Projelerimizin Tamamını Hızlı Bir Şekilde Hayata Geçireceğiz”

Bakan Kurum, Diyarbakır'daki temasları kapsamında İçkale'de bulunan Valilik makamında kaymakam ve kamu kurumlarının temsilcileri ile gerçekleştirdiği toplantının ardından gazetecilere açıklama yaptı.

Terörden zarar gören yerlerde inşa çalışmalarının bir an önce tamamlanmasına yönelik yapılması gereken ne varsa devletin gücünü ve kararlılığını göstereceklerine işaret eden Kurum, buna ilişkin Bakanlık olarak gerekeni yapacaklarını belirtti.

Valilik ve belediye iş birliğiyle şehrin her noktasını ve her türlü detayı düşünerek çalışma yürüteceklerini dile getiren Kurum, sürecin daha önce de hızlı bir şekilde devam ettiğini aktardı.

"Sur'daki projelerin tamamını hızlı bir şekilde hayata geçireceğiz. Buradaki tescilli eserlerimizi bir an önce vatandaşımızın, milletimizin kullanımına açmaya çalışacağız. Burada Kültür Bakanlığımız, Vakıflar Genel Müdürlüğümüz birçok tescilli eserimizin tadilatını, restorasyonunu yaptı. Kalanını da yine Bakanlığımız bünyesinde biz yapacağız." diyen Kurum, konutların yerel mimariye, kültüre uygun, yerli malzeme kullanarak inşa edileceğini vurguladı.

Bakan Kurum, millet bahçelerine değinerek, "Diyarbakır'da iki millet bahçemiz var. Bunların biri eski stadımızın olduğu yer, diğeri de Dicle Vadisi. Millet bahçelerinin de Bakanlığımız bünyesinde inşallah en yakın zamanda inşaatına başlayacağız." ifadelerini kullandı.

Merkez Kayapınar ilçesindeki yapılaşmaya ilişkin Kurum, "Gelişecek konut ve ticari aksla ilgili bir çalışma başlattık. İlçeyi kentin gelecek vizyonu çerçevesinde planladık." diye konuştu.

Az katlı yapılaşmayı öngörecek şekilde çalışma yapmayı düşündüklerini anlatan Kurum, Diyarbakır'ın potansiyel olarak çok güçlü bir şehir olduğunu kaydetti.

Bakan Kurum daha sonra beraberindeki heyetle birlikte millet bahçesi inşa edilecek eski stadyumun bulunduğu alanı ve Kayapınar’da yapımı devam eden konutları yerinde inceledi.