Bakan Yardımcısı Ceylan CNR Emlak Fuarının Açılışını Gerçekleştirdi
08 Eylül 2017

 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan CNR Emlak Ankara Fuarının açılışını gerçekleştirdi.

 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, CNR Emlak Ankara adıyla bu yıl ilk kez Ankara’da düzenlenen emlak fuarına katıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün de birer stant ile katılımcı olarak yer aldığı fuarın açılışını gerçekleştiren Bakan Yardımcısı Ceylan, son yıllarda ülkemizdeki gayrimenkul sisteminde yaşanan gelişmelere değinerek, bu gelişmelerin yurtiçi ve yurt dışı yatırımcılar açısından önemli olduğunu vurguladı. İnşaat ve gayrimenkul sektörlerinde hızlı büyümeden kaynaklı sıkıntıların yaşanabileceğine de dikkat çeken Bakan Yardımcısı Ceylan, "Dünyada her ay 5 milyon kişi kırsaldan kente göç ediyor. Buna bağlı olarak hızlı ve denetimsiz kentleşme göze çarpıyor. Bunun yanı sıra ülkemizi deprem tehlikesi ile karşı karşıya olduğumuz gerçeğine hazırlamamız gerekiyor. Ülkemizde 7.5 milyon adet yapı stoku depreme karşı dönüştürülmeli. İnşallah 7.5 milyon hanenin dönüşümünü 15 yılda tamamlamayı hedefliyoruz. Kentsel dönüşüm için inşaat ve gayrimenkul sektörüne büyük işler düşüyor. İnşaat sektöründen beklentimiz doğaya ve yaşam düzenine saygılı, yeterli yeşil ve sosyal alanı bulunan çevresel ve ekonomik açıdan sürdürülebilir yaşam alanları oluşturmalarıdır" diye konuştu.
 
 
“FON OLUŞTURMA GAYRETİ İÇİNDEYİZ”
Kentsel dönüşümün önünde duran en büyük engellerden birinin de finansal sorunlar olduğuna dikkat çeken Bakan Yardımcısı Ceylan, "İhtiyaç duyulan finansal sorunu gidermek için Bakanlık olarak fon oluşturma gayreti içindeyiz. Vatandaşımıza faizsiz kredi sağlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" açıklamalarını yaptı. Gayrimenkul sistemi ile ilgili Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün de önemli çalışmaları olduğunun altını çizen Ceylan, “Genel Müdürlüğümüz, Bakanımızın da talimatıyla tapu tarihinde, tarihe geçecek çalışmalara imza atıyor. Tapu dairelerinde vatandaşın en kolay şekilde tapu işlemlerini yapabileceği e-tapu işlemlerine geçiyoruz.  Biz buna slogan olarak ‘5 Dakikada Tapu’ diyoruz. Yıllardır ülkemize hizmet eden Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne yakışacak çalışmayı hizmete sunmanın gayreti içerisindeyiz” İfadelerini kullandı.
 
 
CEYLAN STANTLARI ZİYARET ETTİ
Fuarın açılışını Müsteşar Yardımcısı Fatma Varank, Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Gökhan Kanal ve beraberindekilerle birlikte gerçekleştiren Bakan Yardımcısı Ceylan, daha sonra fuarda yer alan stantları gezdi. Bakanlık standı ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü standını da ziyaret eden Ceylan, burada devam eden çalışmalara ilişkin yetkililerden bilgi aldı.