Bakan Özhaseki; "Yeşil İklim Fonu"na Erişim Talebi Haklı Bir Taleptir"
14 Temmuz 2017
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Estonya’nın başkenti Talinn’de düzenlenen AB Çevre Bakanları toplantısında  “Paris Anlaşmasının Dönüştürücü Vizyonun ve Amaçlarının Desteklenmesi İçin Fırsatlar ve Bu Süreçte Karşılaşılan Potansiyel Zorluklar” konulu oturuma katıldı.
 
Oturumda bir konuşma yapan Bakan Özhaseki; “Türkiye iklim değişikliği ile ilgili mücadele çabalarına verdiği önemin bir göstergesi olarak Paris Anlaşmasına ilk imza atan ülkelerden biri olmuştur. Bu kapsamda da 2030 yılına kadar sera gazı azatlımını yüzde 21’e kadar azalttım yapma niyetimizi açıklamış bulunuyoruz” dedi.
 
Yeşil iklim fonu ve teknoloji desteklerine erişmeye yönelik haklı beklentilerimizin henüz karşılanmamış olması nedeniyle Paris anlaşmasına taraf olma hususunda değerlendirme aşamasındayız diyen Bakan Özhaseki; Türkiye gelişmekte olan bir ülkedir ve küresel emisyonlar içerisindeki tarihsel sorumlulukları da oldukça düşüktür. Buna karşın hızla gelişmekte olan Türkiye’nin önemli bir azalttım potansiyeli de bulunmaktadır. Kişi başına düşen milli geliri ülkemizden çok daha yüksek olan ve kişi başına düşen emisyonların ülkemizin üstünde olan çok sayıda ek dışı ülke bulunmaktadır ve G20 ülkelerinden dokuz tanesi ek dışıdır. Diğer taraftan ABD’nin anlaşmadan çekileceğini açıklamasının ardından güncel politik gelişmelerinde Türkiye’nin müzakere pozisyonun etkilemeyeceğini belirtmek isterim” dedi.  
 
Konuşmasında eko yenilik, döngüsel ekonomi, inavasyon gibi kavramları da önemsediğini vurgulayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Türkiye’nin Yeşil İklim Fonuna erişim talebine bir kez daha değinerek şunları ifade etti; “Bizim etrafımızdaki ülkeler adeta yanıyor ve ateş çemberi içerisindeyiz. Son birkaç yıl içerisinde sadece Suriye’den 3 milyon mülteci aldık. Onlar için 30 milyar dolardan fazla harcama yaptık. DEAŞ ile fiili olarak savaşan tek ülke de biziz. Bunca sıkıntılar içerisinde uğraşırken bir kez daha vurgulamak isterim ki 2020 sonrasında Türkiye’nin uluslararası finans ve teknoloji desteklerine ve özellikle yeşil iklim fonuna erişim talebi haklı bir taleptir. Bunu adil olarak değerlendirmek gerekir. Yeşil İklim Fonu konusunda Türkiye’ninde gelişmekte olan ülkeler statüsünde olması bizim için hayati bir konudur”