Bakan Özhaseki: “Yatırımlar İstikrar İle Devam Ediyor”
Bakan Özhaseki: “Yatırımlar İstikrar İle Devam Ediyor”
05 Şubat 2018

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri’de düzenlenen "ASKON Kültepe Ekonomi Zirvesi Kayseri" programına katıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri’de düzenlenen "ASKON Kültepe Ekonomi Zirvesi Kayseri" programında ekonomiye ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’deki istikrar sayesinde yatırımların devam ettiğini belirten Bakan Özhaseki, geçmiş dönemde krizlerin atılmasına rağmen ekonominin büyümeye devam ettiğini kaydetti.

Üçüncü çeyrekteki büyüme hızlarının dünyada parmak ısırttığın vurgulayan Özhaseki, "Gelecek seneyle ilgili uluslararası kuruluşlardan bir kesim bize karşı, felaket tellallığı adına, kötü sinyaller vermeye çalışsalar da en az bu civardaki büyümeyi yine sağlayacağımız ümidini taşıyoruz. Son on yıl içerisinde dünyada yapılan en büyük yatırımların altısı Türkiye'de yapılan yatırımlar. Şükürler olsun bizim kendi içerimizde böyle bir dinamik yapımız var. Binlerce insan iş kurmaya çalışıyor, büyütmeye çalışıyor, dünyaya mal satmaya çalışıyor." diye konuştu.

 

“ÜLKEMİZE GÜVENMEYE DEVAM EDELİM”

Geçmiş dönemlerde eski cumhurbaşkanlarından rahmetli Turgut Özal'ın kendilerini dünyaya taşıdığını aktaran Bakan Özhaseki, 25-30 sene önce yurt dışına açılmanın ne anlama geldiğini kimsenin bilmediğini söyledi. O dönem Özal'ın her söylediğine şaşırıldığını anlatan Özhaseki, şunları kaydetti:

"Şimdi geldiğimiz noktada o açılan kapıdan dışarıya binlerce insanımızın, iş adamımızın gittiğini görüyoruz. Alışveriş yapıyoruz. Dünyada kaç tane ülke varsa hepsine mal satıyoruz. Gitmediğimiz yer yok neredeyse. Bu müthiş bir başarı kendimize güvenmeye devam edelim, ülkemize güvenmeye devam edelim, yatırım yapmaya devam edelim. Bunlar çok kolay işler değil ama bizim başka çaremiz yok. Bizim bir tane bayrağımız var, bir tane ülkemiz var, bir tane pasaportumuz var. Burada doğduk, burada öleceğiz. Sorunların da üstesinden geleceğiz. Sorunlarımız da kolay sorunlar değil öyle. Bizim son 2-3 yıl içinde yaşadığımız sorunları dünyada hiçbir ülke yaşamadı. Ülkesinin ekonomisine güvenen birçok ülke bizim yaşadığımız krizleri yaşamış olsaydı ayakta kalabilir miydi? Hem de Avrupa Birliğinin ortasındaki ülkeleri kastederek söylüyorum."

 

“BU VAHŞİ YAPI BİTECEK, HARİTADAN SİLİNECEKLER”

Açıklamalarında terör örgütü PKK ile 40 yıldır devlet aklıyla mücadele ettiklerine de değinen Bakan Özhaseki, teröristleri kendi kazdıkları çukurlara gömdüklerini, Türkiye'den temizlediklerini belirterek, şöyle konuştu:

"Şimdi yurt dışında bir operasyon var. Niye yapıyoruz biz bunu? Bir terör örgütü eğer dışarıdan destek alamıyorsa ayakta kalamaz. Ülke içini temizledik, şimdi dışarıdayız. Orayı da temizleyeceğiz. Orayı da tertemiz edeceğiz Allah'ın izniyle. Orada kalamayacak, silinecekler haritadan. Bu vahşi yapı bitecek. Eğer biz bitirmezsek onlar başımıza çok büyük belalar açarlar. Hamdolsun öyle bir gündeyiz. Rabbim bize bir daha şehit haberi aldırmasın diye dua ediyoruz. Rabbim oradaki Mehmetçiklerimizi, o şanlı zaferleriyle yurdumuza sağ salim dönmeleri için dua ediyoruz, destekliyoruz"

Bakan Özhaseki, konuşmaların ardından, zirveye katkı sunan kurum ve kuruluş temsilcelerine plaket verdi.