Bakan Özhaseki Türkiye Belediyeler Birliği'nin Yeni Başkanının Belirlendiği Toplantıya Katıldı
06 Ekim 2017

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye Belediyeler Birliği’nin yeni başkanının seçildiği Meclis toplantısına katıldı.

 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın istifasının ardından yeni başkanını seçmek üzere toplanan Türkiye Belediyeler Birliği Meclisi toplantısına katıldı. Toplantının açılışında yaptığı konuşmada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın belediyelere yönelik gerçekleştirdiği yatırım ve projeler hakkında bilgi veren Bakan Özhaseki, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı görevinden ayrılan Kadir Topbaş’a da bugüne dek sağladığı katkılardan dolayı teşekkür etti. Söz konusu toplantıda Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Türkiye Belediyeler Birliği’nin yeni başkanı seçildi.
Açıklamalarında Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde terörden dolayı evleri zarar gören vatandaşların mağduriyetlerinin giderildiğine de dikkat çeken Bakan Özhaseki, “Vatandaşın evi yıkıldıysa o evleri vermek bizim borcumuzdur. 25 bin ev yapılıyor bir kısım evleri teslim ettik, bir kısım evler 1-2 ay sonra teslim ediliyor. En geç 5-6 ay sonra evler orada teslim edilmiş olacak” dedi.
 
 
ÖZHASEKİ’DEN KENTSEL DÖNÜŞÜM VURGUSU
 
Türkiye Belediyeler Birliği Meclisi’nin toplantısında, Türkiye’deki deprem riskine de değinen Bakan Özhaseki, nüfusun yüzde 71’inin deprem bölgesinde yaşadığını belirterek, deprem gerçeğini bilerek hareket edilmesi gerektiğini söyledi.
 
İstanbul'da riskli yapı sayısının 600 bin civarında olduğunu işaret ederek bu doğrultuda 2010 yılından itibaren çıkan yasalarla birlikte mevzuatlarla hareket edildiğini söyleyen Özhaseki, belediyelerin de muhtemel depremleri ve riskli binaları göz önünde bulundurarak çalışmalar yapmasını istedi.
 
Özhaseki, hedeflerinin 2030'a kadar yılda 500 bin binayı yeniden yıkıp yapmak olduğunu, bunu yapabilecek güçte olduklarını ifade ederken, İstanbul'dan bir pilot bölge seçerek 2018'de çalışmaların başlayacağını, bakanlık olarak dönüşüm noktasında belediyelere bu yönde destek olacaklarını dile getirdi.