Bakan Özhaseki Talaslılarla Bir Araya Geldi
13 Nisan 2017

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Talas’ta vatandaşlarla buluştu.

 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri'nin Talas İlçesi’nde Kuruköprü ve Başakpınarlılarla bir araya geldi. Her iki mahalle için ayrı düzenlenen toplantılara katılan Bakan Özhaseki, pazar günü gerçekleşecek referanduma ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yapılacak referandumun genel seçim ile yerel seçimlere benzemediğini belirten Özhaseki, anayasa değişikliğinin gerçekleşmesi durumunda Türkiye’nin sahip olacağı imkanları dile getirdi. Özhaseki, “Bir 18 madde konusu var ama bu maddelerin bizlere ne faydası olacak diye merak ediyorsunuz. 15 Temmuz diye berbat bir olay yaşadık. Felaketti bu... Devlet Bey bu durumu gördü, ‘Bunun bir ülke meselesi olduğunu, devletin beka meselesi olduğunu gördü. Çalışmaları birlikte sürdürdük ve referandum kararı aldık. Pazar günü yapılacak referandumu tüm seçimlerin anası gibi görebilirsiniz.  Bu 18 madde geçtiğinde Türkiye’de bundan sonra kısa süreli, koalisyonlu, kavgalı hükümetler olmayacak. Teklifimizde, ‘tek söz sahibi millet olsun’ diyoruz. Vatandaş seçsin, seçtiği de gelsin 5 sene hizmet etsin. Kimse Ankara’daki ayak oyunlarına kurban gitmesin. Bir gecede milletvekili almalar, istifalar, bakanlık dağıtmalar… Hepsi bitsin. Biz kendimiz için istemiyoruz. ‘Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Binali Yıldırım, 317 de milletvekilimiz var. Daha ne istiyoruz?’ diye düşünülebilir. Bizden sonrasını garantiye almak için yapıyoruz bunu. Çocuklarımızın geleceği için istiyoruz. Artık cumhurbaşkanı - başbakan kavgaları da bitiyor bundan sonra. İstikrar olmazsa yatırım gelmez. İş adamlarına 15 Temmuz sonrasında neden yatırım yapmadığını sorduğumuzda ‘önümüzü bir görelim’ diyorlardı. Kimse önünü görmediği bir ortamda yatırım yapmak istemez” açıklamalarında bulundu.
 
 
“YETKİ SİZDE OLSUN DİYORUZ”
 
Referandum ile kabul edilecek sistem sayesinde, yetkilerin milletin elinde olacağını kaydeden Bakan Özhaseki, “Kendisini halka sevdiremeyen CHP’nin” yüzde 51 oranında oy alamayacağı için korktuğunu dile getirdi. Özhaseki, özetle şunları söyledi:
 
“Teklif ettiğimiz sistem ‘Siz yetkiyi verin biz de istediğimiz gibi kullanalım’ dediğimiz bir yapı değil. Yetki sizde olsun diyoruz. Oy verdiğinizi sevmezseniz kaldırıp atın. Muhalefet bundan çok korkuyor. CHP ömründe yüzde 51 oy alamayacağı için ‘biz bittik’ diyor. CHP’nin kendisini bu millete sevdirmesi lazım. Yalan söylemeyi bırakacaklar, fikirlerini düzeltecekler, belediyelerde ideolojik belediyecilikten vazgeçecekler. Bizim gibi olacaklar o zaman gerçekten seversiniz. Bu hareketlerle kimseye kendilerini sevdiremezler.  Meclis’te eylemler yaptılar. Sonra da yalan furyası başladı. Cumhurbaşkanının yetkisi aynı kalıyor. Sadece iki görev veriliyor. Bunlardan biri ‘bütçe sunma’ görevi. Basit bir formaliteden ibaret. Diğeri de kararname çıkarma... Kararname kanunların altındadır ve işlerin pratik olarak yürümesi için alınan bir tedbirdir. Kılıçdaroğlu muhtarları bulup muhtarlıklar kapanacak diyor, lokantacıları toplayıp lokantalar kapanacak diyor. Türkiye bölünecek, eyalet sistemi gelecek diyor. Madem Türkiye bölünüyor PKK’nın yanımızda olması lazım değil mi? ‘Hayır’ diyor ama onlar. Helal olsun bunlar bölüyor, diyerek koşmaları lazım. Bakın ama ‘hayır’ cephesinde PKK’lılar, FETÖ’cü alçaklar, DHKP-C denilen lanet örgüt, Almanya, Hollanda, İsveç yer alıyor. Maalesef bizim ana muhalefet lideri de ‘hayır’ cephesinde. Kişi sevdiğiyle beraberdir. Aynen böyle buyuruyor sevgili Peygamberimiz.”