Bakan Özhaseki Şırnak Üniversitesi Şehircilik Zirvesi’nde Konuştu
Bakan Özhaseki Şırnak Üniversitesi  Şehircilik Zirvesi’nde Konuştu
20 Nisan 2018

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, seçim çalışmalarına başladığı Şırnak’ta Şırnak Üniversitesi Şehircilik Zirvesi ile AK Parti Kadın Kolları Kongresine katıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, önceki gün Şırnak’ta başladığı seçim çalışmalarına ertesi gün de aynı şehirde devam etti. Şırnak’ın farklı noktalarında programlara katılan Bakan Özhaseki, önce Şırnak Üniversitesi tarafından düzenlenen Şehircilik Zirvesi’ne ardından da AK Parti Şırnak İl Kadın Kolları Kongresi’ne katıldı. Şehircilik Zirvesi’nde Şırnak’ın en önemli gündem maddelerinden biri olan yeniden inşa çalışmalarını değerlendiren Bakan Özhaseki, artık terör sorununun kalmadığını, Şırnak’ta inşa edilen konutlarla şehrin yepyeni bir görünüm kazandığını belirtti.

Kadın Kolları Kongresi’nde yaptığı konuşmada Şırnak’ta yaşanan terör olaylarında Şırnak kadınlarının üzerine düşen sorumluluğa değinen Bakan Özhaseki, Geçmişteki kötü günlerin geride kaldığını söyledi. Şırnak’a sahip çıkanlar sayesinde aynı olayların bir daha yaşanmayacağını vurgulayan Özhaseki, “Geleceğinize, bayrağınıza, ezanınıza sahip çıktınız Allah sizlerden razı olsun. Hayat bir mücadele.  Bu mücadele hem içimizde hem de dış dünyada devam ediyor. Bir taraftan nefis bizi bir tarafa bir taraftan da kalp farklı bir yöne çekiyor. Dış dünyada da bir mücadele var. Hak ve batıl mücadelesi. Önemli olan bu mücadelede haktan yana, doğrudan yana olabilmek. İnşallah bizler bunu başarırız. Hepimiz bugün evlerimizde oturabilirdik ama buradayız. Bizler biliyoruz ki bir araya gelirsek, Allah rızası için teşkilatlanırsak, çalışırsak gelecek bizim olur, çocuklarımız da rahat eder. Bunu yapmazsak da gelecek kötülerin eline geçer” diye konuştu.

 

“DERTLİYİZ, EZİLENLERİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Türkiye’nin, terörden zarar gören bölgelerde vatandaşları hiçbir zaman yalnız bırakmadığını ve yaralarını sardığını belirten Bakan Özhaseki, bu tavrın sadece Türkiye ile sınırlı olmadığını da dile getirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Filistin’de ve Arakan’da yaşananları gündeme getirdiğini ve dünyanın bu sayede buralardan haberdar olduğunu söyledi. Türkiye’nin hiçbir batılı ülkenin yapmadığı insani çalışmaları yaptığını kaydeden Özhaseki, “AK Partili olmak dertli olmaktır. Bu milletin derdiyle dertli olmaktır. Gece gündüz uyumamaktır. Allah rızası için koşmak, gayret etmektir. Bizim liderimiz Recep Tayyip Erdoğan, Filistin’in derdini dile getirmese, arakanda Müslümanları palalarla katlediyorlardı, liderimiz buraya sahip çıkmazsa kimsenin haberi olur muydu? Suriyeli garibanlar, çocuklarının hayatını kurtarmak istediğinde batılı devletler kapılarını kapatırken, mazlumlara mağdurlara bu kapıyı açan olur muydu? Olmazdı. O yüzden biz dertliyiz. Mazlumların yanında ezilenlerin yanında yer almaya devam edeceğiz. Kürt ismini bile kimse ağzına alamazken liderimiz buraya çıktı, Kürt halkının yanında yer alacağını söyledi. Siyasi hayatıma dahi mâl olsa burada vatandaşımızın yanında olacağım dedi” ifadelerini kullandı.

“ŞIRNAK’TA YAŞAMAKTAN KEYİF ALACAKSINIZ”

Şehircilik Zirvesi ile Kadın Kolları İl Kongresi’ndeki konuşmalarında Şırnak’taki şehircilik faaliyetlerine geniş yer veren Bakan Özhaseki, kısa süre sonra temelleri atılacak yeni projelerin de müjdesini verdi. Özhaseki, “Burada bir kötülük yaşandı terör örgütü insanları evinden etti. Şırnak genelinde 50 bin evde hasar var. 11 bini oturulamaz durumda. Camiler yakıp yıktılar. Allah’a şükürler olsun acil olarak Cumhurbaşkanımızın talimatıyla buraya geldik. Evlerin tamamı bitmek üzere. Evi yıkılan herkese tertemiz yeni evlerini veriyoruz. Sadece Şırnak’ta yapılan altyapının uzunluğu buradan İstanbul’a yol olur. İnşallah Belediye binamızın, terminalin, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Tapu ve Kadastro binalarının inşaatına da 1 ay içinde başlıyoruz. Yapılanlar bittikten sonra Şırnak’ta yaşamaktan siz de keyif alacaksınız. Dışarıda gösterdiğiniz kardeşlik ifadelerinize müteşekkirinizim. İnşallah her zaman bu iltifatınızı hak etmiş biri olarak karşınıza çıkarım -diye düşünüyorum. Bir toplumu hanımlar kurar. Eskiler toplumu idare edenlere ‘han’ derler. Han ismi geleneğimizde var. Devleti idare eden ‘Han’ da kendi evinde eşine Han’ım diye hitap ediyor. Hanım ismi oradan gelir. Gençleri, çocukları kandırmalarını dağlara götürmelerini engelleyecek olanlar sizlersiniz. Çocukların dağa gitmesini isteyenler Ankara’da keyif yapıyorlar. En lüks yerlerde yaşıyor, çocuklarını en iyi okullara gönderiyorlar. Fakir fukaranın çocuklarına ise dağı gösteriyorlar” diye konuştu.