Bakan Özhaseki Restorasyonu Tamamlanan Siviş Camii’nde…
Bakan Özhaseki Restorasyonu Tamamlanan Siviş Camii’nde…
04 Mayıs 2018

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, restorasyonu tamamlanan Siviş Camisi’nin yeniden ibadete açılışı nedeniyle düzenlenen törene katıldı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri’de restorasyonu tamamlanarak ibadete açılan Siviş Camisi’nin ibadete açılış törenine katıldı. Burada bir konuşma yapan Bakan Özhaseki, söz konusu caminin kendisi için önemini anlattı. Çocukluğunun geçtiği mahallede, yanından her gün okula gittikleri bir caminin ibadete açılışı için bir arada bulunduklarını belirten Özhaseki, bu camilerin tapu senetleri olduklarını söyledi. Camilerin kimliklerini ortaya koyan en güzel eserler olduğuna vurgu yapan Özhaseki, “Bu camilere bakarak burada Müslüman Türk milletinin yaşadığı belli olur. Eğer geriden minareler gözükmüyorsa, eğer geriden ezan sesleri gelmiyorsa, orada Müslüman Türk milletinin yaşadığı belli olmaz. O yüzden bizim bu camilerimizi korumamız lazım. Bu hatıralarımızı yad edecek camilerimizi restore etmek lazım. Bu çevrede oturan insanların çocuklarını sübhaneke öğrenmeye bu camilere göndermesi lazım. Çünkü eğitim küçükken başlıyor. Hepimiz mahalle camilerine gittik, hocamızın önünde diz çöktük, sübhaneke okuyarak dinimizi öğrendik ve bu camilerin, bu mescitlerin her birinde hatıralarımız var. Cenabıhakk'a şükürler olsun ki bu milletin mayasında cömertlik var, Kayseri'nin mayasında cömertlik var” diye konuştu. 

 

“TÜRKİYE’NİN DÜZENLİ GELİŞMESİNE KATKI YAPIYORUZ”

Kayseri'de büyükşehir belediye başkanı olduğu dönemde kaçak ve gecekondu yapılaşmayı önlediklerini anlatan Özhaseki, bu nedenle Kayseri'nin mevcut yapılaşmada imar oranı en yüksek ve gelişen şehirlerin başında geldiğini kaydetti. Türkiye'nin birçok yerinde ise Kayseri’nin aksine zamanında göçler neticesinde oluşan büyük nüfuslar karşısında belediyelerin yetersiz kaldıklarını aktaran Özhaseki, şunları söyledi:

"Vatandaş da başını sokacak bir yer yapmış. Fakat geldiğimiz nokta itibariyle şu anda 13 ile 15 milyon vatandaş devletle itilaflı. Burada öğrendiklerimi, bildiklerimi, birikimimi, tüm Türkiye'ye taşımaya çalışıyorum. Bir taraftan Güneydoğu'yu inşa etme bakımından binlerce orada konut yaptırıyoruz. PKK'lıların, anarşistlerin yıktığı fakir fukaranın evini, binlercesini hamdolsun bir sene içinde yaptık. Teslim ediyoruz şimdi. Oraları ihya etmeye çalışıyoruz. Bir taraftan da imarın kurallarını ortaya koyarak bundan sonra Türkiye'nin daha düzenli gelişmesini sağlamaya gayret ediyoruz. Aslında bu işleri yaparak bir taraftan da hamdolsun Kayseri'den giden birisi olarak Türkiye'ye yeniden bir düzen, bir intizam getirmeye çalışıyoruz. Cenab-ı Hakka şükürler olsun, Cenab-ı Hak bize böyle bir fırsat verdi, sizler de desteklediniz şimdi inşallah tüm bunları Türkiye'ye taşımanın vakti olarak elimizden geleni yapıyoruz."