Bakan Özhaseki; "Mimar Sinan Kültür Coğrafyamızın Birikimidir"
29 Eylül 2017

 Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Uluslararası Mimar Sinan Proje Olimpiyatları ödül törenine katıldı.

 
Programda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, hala Mimar Sinan’ı aşan bir üslubu geliştirememenin acısını yaşadıklarını belirterek, “Sinan sadece yaşadığı o andaki ortamın değil bir kültür coğrafyasının birikimidir. Bu coğrafyada insanlar binlerce yıldır yaşıyor, sadece Müslüman Türkler yaşamadı ki. Sinan, yaşadığımız bu coğrafyada geçtiğimiz binlerce yıl, asırlarca yaşayan bir kültür birikiminin neticesi sonucu ortaya çıkmış bir şahsiyettir. Sinan kendi döneminin en büyük mimarıydı. Hala içimizde onu aşan bir üslubu geliştirememenin acısı var. Adeta o bir dehaydı, ufuk bir şahsiyetti, hepimize örnekti. Ortaya koyduğu cami mimarisi tarzını hala aşamadık” dedi.
 
Mimar Sinan’ın, eserlerini yaparken depremi göz önünde bulundurduğunu vurgulayan Bakan Özhaseki, “Biz deprem ülkesiyiz, topraklarımızın yüzde 66’sı deprem bölgesinde. İnsanlarımızın yüzde 71’i deprem bölgesinde yaşıyor. Son yüzyıl içerisinde 6 ve üzerinde tam 56 tane deprem olmuş bu ülkede. Can kaybımız 82 bin 500, mal kaybımız yüz milyar dolar civarında. Peki 1960’lı, 1990’lı yılların yapılan yerlere baktığımız zaman hiç ibret almış mıyız? Hayır. O dönemde Mimar Sinan deprem ülkesinde olduğunu ve zeminin sıvılaşmış olduğunu biliyor ve zemindeki sıvıyı boşaltmak için kuyular açıyor. Bugün bile bunlardan ders almak gerektiğini düşünüyorum. Emin olun bu başarının altında yatan en önemli gerçek, işi sevmektir” şeklinde konuştu.
 
Konuşmasında Türkiye’nin son üç yılda yaşadığı sıcak gündeme değinen Bakan Özhaseki, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bundan 3 sene kadar önce Türkiye’de bir hesap yaptılar. Bu hesap şuydu; doğuda bölücü bir grup var, bunlar vahşi, eli kanlı, bunların da siyasi uzantıları var. Bu siyasi uzantılarını bir parti halinde meclise sokmak, AK Parti’yi iktidardan düşürmek, koalisyonlara mahkum etmek. Ve onların siyasi liderlerine de televizyonlarda saz çaldırarak türkü söyletiyorlar. Ana muhalefetin genel başkan yardımcıları o partiye oy vermekten övünerek bahsediyorlar. O partiye yüzde 10’u aşırttılar, o günleri hatırlayın. O dönemde şiddeti artırdılar. Bir gece yarısı iki tane polis kardeşimizin ensesine kurşun sıkarak şehit ettiler. Bir binbaşımıza eşiyle, çocuğuyla sokakta giderken kahpece arkalarından sıkarak şehit ettiler, çukurlar kazdılar, öz yönetim ilan ettiler. Allah’a hamdolsun iradeli davrandık, o katiller sürüsünü eştikleri çukurlara gömdük, bitti. Şehirler, köyler, dağlar temizlendi ve oralarda şimdi inşa faaliyetleri başladı. Yapmış oldukları kötülüklere karşı Türkiye olarak büyük mücadele verdik. Sınırlarımızın güvenliğini sağlamak amacıyla dışarıda harekete geçtik. Yine bir tehdit oluşturuyorsa yine her an girmeye hazırız ülke olarak.”
 
Hükumet olarak geleceğe doğru neler yapılacağını bildiklerini ve adımların buna göre atıldığını dile getiren Bakan Özhaseki, “Yurt dışında yaşananları da yakından izliyoruz, bir kötülük olmaması adına elimizden geleni yapıyoruz. Bütün bunlardan rahatsız olan AB var. Ekonomik boğma hareketine girmeye çalışıyor. Şükür, onu da atlatıyoruz. İlk çeyrekte 5 küsur, ikinci çeyrekte 5 küsur, üçüncü çeyrekte 7 küsur olarak olarak büyüyeceğiz. Şükürler olsun Allah’a işlerimiz iyiye gidiyor. Üzerimize düşeni yapıyoruz. Hükumet olarak bütün olaylara vakıfız, hakimiz hem de geleceğe doğru ne yapacağımızı bilerek adımlar atıyoruz. Zor dönemleri aşacağımıza inanıyorum, etrafımızdaki gönül coğrafyamızdaki gözyaşlarının da dineceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.
 
Programa Bakan Özhaseki’nin yanı sıra Vali Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, yabancı davetliler, ilçe belediye başkanları, kurum kuruluş müdürleri, davetliler katıldı. Törenin ardından Bakan Özhaseki ve davetliler projelerin yer aldığı sergi alanını gezdi.