Bakan Özhaseki Mezunlar Buluşmasına Katıldı
Bakan Özhaseki Mezunlar Buluşmasına Katıldı
21 Nisan 2018

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mezunları tarafından gerçekleştirilen 3. Mezun buluşmasına katıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mezunları tarafından gerçekleştirilen 3. Mezun buluşmasında, Kayserili hayırseverlerin eğitimden, sağlığa, din hizmetlerine kadar birçok alanda destek verdiklerini belirtti. Buluşmada bir konuşma yapan Bakan Özhaseki, bu özellikleriyle Kayserili hayırseverlerin tüm ülkeye örnek olduğunu anlatarak, “Biz hayırseverlerimizle övünüyoruz. Tüm Türkiye'ye örnek. Burada büyük bir cami yapacağız şimdiden cebimde burayı yaptıracakların isim listesi hazır. Allah hepsinden razı olsun. Bu okuldan da yetişen birçok hayırseverimiz var ve okullarının üzerinden ellerini çekmemiş durumdalar” değerlendirmelerinde bulundu.

Meslek liselerinin ülke sanayisinin gelişmesindeki önemine işaret eden Bakan Özhaseki, "Sanat okullarının önemini söylememe gerek yok, hepimiz biliyoruz. Elbette bir ülkede, şehirde en üst düzeyde eğitim yapanlar, bu işin doktorasını yapanlar, daha sonra profesör unvanını alıp hizmete koşanlar olacak ama üretim hep bizlerin ve sanat okulu mezunu arkadaşların omuzunda yükselecek. Ara eleman konusunda bu ülke bir dönem çok büyük bir zaafiyet çekti. Hepimizin bildiği gibi imam hatipler uğruna bu okulların da önü kesildi, öğrenci sayısında düşüşler oldu. Bunlar geride kaldı, çok şükür. İnşallah bir daha da Türkiye'de böyle zor günler yaşanmaz, ideolojik tavırlı kamplaşmalar yaşanmaz diye dua ediyoruz" diye konuştu. 

 

“VATANDAŞ TERÖRE SIRTINI DÖNDÜ”

Terör örgütünün Doğu ve Güneydoğu'da verdiği tahribatları hükümet olarak onarmaya devam ettiklerini aktaran Özhaseki, bölge halkının bu aşamada kendilerine kucak açtığını ifade etti. Özhaseki, terör mağduru masum halkın terör örgütüne sırtını döndüğüne vurgu yaparak, "İki gün boyuncu bulunduğum Şırnak ve daha önce gittiğim Yüksekova, Cizre buraları eskiden hiç bilmezdim ama şimdi sık sık gidiyoruz. Sokaklarında geziyorum, güvenlik sorunu kalmadı. Şehirlerimizde, ilçelerimizde PKK diye bir lanet örgüt kalmadı. Tertemiz ettik hamdolsun. Çukur mukur yok" değerlendirmesini yaptı.

Bölgede terörden etkilenen halkın mağduriyetini gidermeye devam ettiklerini, evleri zarar görenlerin evlerini teslim etmeye başladıklarını anlatan Özhaseki,  "Gezdiğimiz her yerde Kayseri'deki kapalı çarşıya girdiğinde nasıl bir kalabalık oluyorsa İdil de dün aynı kalabalık vardı, Şırnak'ta aynı kalabalık vardı, dua vardı, sevgi vardı. Oradaki vatandaşın tavrı önemli. Niye? Eğer onlar PKK'yı tercih etselerdi iş gerçekten çok zordu. PKK geldi yaktı, yıktı gitti. 70 bin civarında evde hasar var. 26 bini oturulamaz durumda. Çok hızlı olarak orada şehirleşmeye başladık. Çadırlarda, komşularının evinde kalan garibanların hepsinin evini teslim ediyoruz. Onların hakikaten bir suçu yok, masum insanlar, günahsız insanlar ve çile çeken insanlar. O insanların evlerini teslim edip, o işin alt yapısını, üst yapısını yapıp devletin verdiği sözü yerine getirdiğini göstermek bir kere orada pozitif etki yapmış durumda. Bunu gördük, oradaki güzelliği de sizlere yansıtmak istedim" ifadelerini kullandı. 

 

“ DOĞUDAKİ VATANDAŞ GÜVENLİ OY KULLANAMIYORDU”

Kayseri Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mezunlarının buluşmasına katılan Bakan Özhaseki, program öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Terörle mücadele konusunda açıklamalarda bulunan Özhaseki, terörün mağdur ettiği vatandaşlar için yapılan çalışmalara da değindi. "Ülkemizin Güneydoğusu'nda hiç istemediğimiz şekilde kötü olaylar yaşandı. O günler geride kaldı. Devlet olarak şimdi orada yaraları sarmaya çalışıyoruz, mağduriyetleri gidermeye gayret ediyoruz" dedi.

Özhaseki, bölgede 70 bin civarında hasarlı konut bulunduğuna işaret ederek, "Bunun 26 bini hiç oturulmayacak vaziyetteydi. Bu evlerin sahipleri de ya dışarıda çadırda ya da akrabalarının evinde kalıyordu. Bu insanlar günahsız ve masumdular. Devlet olarak biz orada çok hızlı davranıp biran önce evlerin yapımına başladık” diye konuştu. 

Bakan Özhaseki, bölgedeki seçim güvenliğine de değinerek, önceki dönemlerde vatandaşların Güneydoğu'da güvenli ve hür şekilde oy kullanmadıklarını belirtti. Vatandaşların istediği gibi oy kullanabilmesi için bütün önlemlerin alınacağını kaydeden Özhaseki, "Bunu Haziran seçimlerinde gördük. Bu konuyla ilgili bir örnek vereyim. 2 bin 400'e yakın sandıkta neredeyse HDP yüzde yüz çıkmıştı. Nasıl oluyor da köylerde bir tane bile fire yok, hasta yok, evinden ayrılan yok ya da yanlış yere mühür basan yok. Çok yüksek kültürlü insanların yaşadığı yerlerde bile iptaller yaşanırken Güneydoğu'nun bazı köylerinde bu kadar sandıktan yüzde 100 PKK'nın siyasi uzantısı HDP'nin çıkması hepimizin garibine gitmişti." değerlendirmesinde bulundu.

 

“MİLLETİN DESTEĞİ DEVAM EDİYOR”

Özhaseki, seçime en hazır parti olduklarını ve bunu miting havasında geçen il kongreleriyle gösterdiklerini ifade etti. Hükümet partisi olarak bir yandan ülkeyi yönettiklerini bir yandan da partilerini diri tutmaya çalıştıklarını aktaran Bakan Mehmet Özhaseki, şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanımızın aylar öncesinden yaptığı birtakım programlar, bizim bu seçime ne kadar hazır olduğumuzu gösterdi. Belediyeler üzerinde birtakım çalışmalar yapıldı. İl ve ilçe teşkilatlarında birtakım değişikler söz konusu oldu. Bunların hepsi bizim için seçime hazırlıktı. İnşallah bütün bunların neticesinde biz seçimlere çok rahat gideceğimizi umuyoruz. Bu hazırlığımızın dışında bir de MHP ile ittifak yaptık. Onlar özellikle 15 Temmuz'dan sonra Türkiye'nin başındaki belaları, geçirdiğimiz bu badireleri, hele hele Afrin harekatından sonra ortaya konan bu performansı çok iyi değerlendirdiler. Bu milletin bir beka sorunuyla karşı karşıya olduğunu çok iyi gördüler. Bu konuda çok sıcak adımlar attılar. Birlikteliğimiz başladı. Böyle olunca bundan da bir sinerji doğdu. Millet bunu sevdi ve desteğini artırarak devam ettiriyor. İnşallah hayırlı bir sonuç alırız."