Bakan Özhaseki: Kayseri Yerel Yönetimlerin Gayretleriyle Ayağa Kalkan Ender Bir Şehirdir
13 Mayıs 2017
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kocasinan Belediyesi tarafından düzenlenen Kuşçu Tatil Köyü Tanıtımı ve Olta Balıkçılığı Günleri Açılış Töreni’ne katıldı.
 
Törende konuşan Bakan Özhaseki, “Allah’a şükürler olsun bu şehre hizmet ettim. Sizler güvendiniz oy verdiniz, bende sizlere layık olmaya çalıştım.” dedi.
 
Kayseri’ye kazandırılan güzel eserlerden birinin de Yamula Barajı olduğunu ifade eden Özhaseki, konuşmasına şöyle devam etti:
 
“Bu Yamula Barajı, otuz yıldır bu memlekette konuşulurdu. Fakat bir türlü gerçekleştirilemezdi. Kızılırmak da binlerce senedir buradan akardı. Bizim Türkler de binlerce senedir ona bakardı. Allah’a hamd olsun büyük bir gayretle, hem de zorluklar içerisinde bu barajı gerçekleştirdik. Burası bir başarı hikayesiydi. Burada bana yardım eden önce, eski Kocasinan Belediye Başkanımız Bekir Yıldız’a, sonra o dönemde Elektrik Şirketi Genel Müdürü olan Taner Yıldız’a teşekkür ediyorum.
 
Kaç kere bu baraj için Ankara’ya gittiğimi hatırlamıyorum. Ve neticesinde cebimizden bir tek lira çıkmadan barajı yaptık. Bakın bazı şehirler böyle barajların küçüklerini yapıyorlar, Milyar Dolarlarca devleti borçlandırıyorlar. Ama Allah’a hamd olsun bir tek lira devletin cebinden çıkmadan bu barajı gerekleştirdik. Bir eser bıraktık ve bugün etrafında bu etkinlikler yapılabiliyor. Balık tutabiliyoruz veyahut park yapabiliyoruz. İnsanoğlunun ihtiyacı var bunlara.”
 
Kayseri’de hem yaz, hem de kış etkinliklerinden istifade edilebildiğini kaydeden Özhaseki, “Kışın emin olun Ankara’dayım iki yıldır. Ola ki bir gün işimiz olmazsa nereye gideceğimizi şaşırıyoruz. Olsa olsa bir alışveriş merkezine gidip bir iki parça ihtiyaç alabiliyoruz. Onun dışında yapacak bir şey yok. Burada Kayseri’de Erciyes’e çıkmak bile bir keyif, Orada gezmek bile bir keyif.” şeklinde konuştu.
 
Yerel yönetimlerin gayretleriyle ayağa kalkan bir şehrin, Dünya’da çok az olduğunu vurgulayan Özhaseki, “Buna en güzel örneklerden biri de Kayseri’dir.” dedi.
 
Kayseri’nin büyümesi ve kalkınması için zamanında projeler yaptıklarını aktaran Özhaseki, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
“Neler yapılması gerektiğini tek tek kağıtlara döktük. İşte orada turizmden nasıl istifade eder bu şehir diye düşündüğümüzde Erciyes’teki kayak merkezi ortaya çıktı. Eğlence olarak neler olur bu şehirde diye düşündüğümüzde Anadolu Harikalar Diyarı diye harika bir tesis ortaya çıktı. Bu şehirde spor için neler yapılır diye başlık attığımızda hem bugünkü güzel stadyumuz ortaya çıktı. Hem de Kadir has Kongre Merkezi ortaya çıktı.”
 
Konuşmasını, Kayseri halkına teşekkür ederek bitiren Özhaseki, “Kısa bir süre önce referandumu atlattık. Kayseri olarak neredeyse yüzde 68 gibi yüksek bir oranda, üçte ikinin üstünde evet dediniz.” dedi.