Bakan Özhaseki Kayseri’de Açılış ve Temel Atma Törenlerine Katıldı
Bakan Özhaseki Kayseri’de Açılış ve Temel Atma Törenlerine Katıldı
02 Nisan 2018

Çeşitli programlara katılmak üzere Kayseri'ye gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Melikgazi Katlı Kavşağı'nın açılış töreni öncesi basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Özhaseki, Türkiye'nin iç güvenliğini sağlama alabilmek ve dışarıdan gelecek terörist sızmalara karşı önlem almak için yıllardır bir mücadele sürdürüldüğünü belirtti.

Afrin'deki harekâta kadar her yolun denendiğine dikkati çeken Özhaseki, şunları söyledi:

"En sonunda başka çaremiz kalmadığı için gidip oradaki terörist unsurları temizlemeye karar verdik. Allah'a hamd olsun bütün bunları yaparken de büyük bir titizlik içinde, büyük bir insancıllık ve merhamet örneği göstererek, hiçbir sivilin zarar görmemesi adına müthiş bir mücadele verdik. Yıllarca sığınak yapmışlar, dışarıdan destek almışlar, akıl almışlar, bilgi ve para almışlar. Taşeron oldukları için bunları yapmaları zaten normaldi, hazırlık yapmışlar. Hamd olsun orada çok kısa süre içerisinde harekat sona erdi. Batı her zaman olduğu gibi iki yüzünü burada da gösterdi. Şimdiye kadar destekledikleri, güya bilinmediğini zannettikleri o desteklerin boşa çıktığını görünce, bir telaşeyle gerek ABD gerekse Avrupa Birliği'ndeki bazı ülkeler yeni oyunlar peşine düşmeye başladılar. Ama artık hangi oyunları oynarlarsa oynasınlar, hangi akıl oyunlarıyla bizi meşgul edeceklerini zannederlerse zannetsinler sonları yine hüsran olacaktır. Biz her işin farkındayız, olan biteni çok iyi biliyoruz. Ona uygun da hareketimizi geliştiriyoruz."

Özhaseki, Melikgazi Katlı Kavşağı açılış töreninde yaptığı konuşmada ise, Batı ülkelerinin tavrının sadece teröre destek vermek değil, bir taraftan da Türkiye'yi ekonomik olarak boğma amaçlı olduğuna işaret etti. Bakan Özhaseki buna rağmen Türkiye'de işlerin iyi gittiğini belirtti.

Daha sonra Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Yeni Derslik Kompleksi'nin temel atma törenine katılan Özhaseki, Kayserili hayırseverlerin birçok konuda hayır yaptığını, en önemlilerinin ise eğitim alanında olduğunu dile getirdi.

Özhaseki, Erciyes Üniversitesinde birkaç bina hariç tamamının hayırseverler tarafından yapıldığını aktararak, "Allah Kayserili hemşehrilerimizden razı olsun. Hepsi bir hayır işi olduğunda koşa koşa geliyorlar. Adeta hayır işlerinde yarışıyorlar. Helal kazançlarını, helal işlerde harcıyorlar. Bugün kanserli çocukların tedavisi için temelini atacağımız hastaneyi de yine hayırseverlerimizin katkılarıyla yapacağız. Allah hepsinden razı olsun." diye konuştu.

Melikgazi Belediyesi Kazım Karabekir Mahallesi 2. Etap 200 konut temel atma törenine de katılan Bakan Özhaseki, ülkenin bir deprem ülkesi olduğunu, bunu herkesin bilmesi gerektiğini söyledi.

Şu anda bile birkaç yerde deprem olduğunu ifade eden Özhaseki, yüzlerce depremin her gün olduğunu, bunların bir kısmının hissedildiğini, bir kısmını da şiddetli olmadığı için hissedilmediğini dile getirdi.

Türkiye'de son yüzyıl içerisinde 6 ve üzerinde yıkıcı deprem sayısının 56 olduğuna değinen Özhaseki, şunları kaydetti:

"İki senede bir deprem oluyor, büyük deprem oluyor. Bu 56 tane depremde ölen insanlarımızı sayısı 83 bin ve bizim mali kaybımız 100 milyar dolar civarında. Başa gelmeyince bilinmiyor. Ancak başa gelince de öyle ağır faturalar karşımıza çıkarıyor ki senelerce bunun tesirinden kurtulamıyoruz.

"YENİ YAPILAR, DEPREME DAYANIKLI"

Yüzyıllardır bu topraklarda bunu bildiklerine işaret eden Özhaseki, artık evlerin depreme dayanıklı ve standartlara uygun yapılması gerektiğine dikkati çekti.

Özhaseki, yeni yapıların depreme dayanıklı olduğunu belirterek şöyle devam etti:

"İşte şimdi yapılanlar, yeni yönetmeliğe göre yapılan binalarımız sağlam. 7-8 şiddetinde, hatta 9'a kadar depreme dayanıklı şekilde yapılıyor. İçinde emniyetli şekilde oturabiliriz. Çoluğumuz, çocuğumuz içinde rahatlıkla oturabilirler. Allah korusun deprem geldiğinde A partiliyi bir kenara ayırıp, B partiliyi bir kenara çekerek öldürmüyor. İçinde, 'Ahmet iyiydi, Mehmet kötüydü' demiyor. 'Çoluk çocuk bir kenara, büyükler gitsin' demiyor. Herkesi alıp götürüyor, hele hele sevdiklerimizi alıp götürüyor. Bizim de işte bu standartlara uygun davranmamız, başımıza gelebilecek felaketler karşısında önce tedbir alıp sonra Allah'a itimat ederek yola çıkmamız gerekiyor."

Konuşmaların ardından Özhaseki beraberindekilerle duanın ardından temel atma törenini gerçekleştirdi.

Daha sonra Bakan Özhaseki ve beraberindekiler, Batman'ın Hasankeyf ilçesinde 23 Mart'ta PKK'lı teröristlerle çıkan çatışmada şehit düşen Jandarma Uzman Çavuş Bülent Doğan'ın evine giderek taziyede bulundu.

Özhaseki, Melikgazi ve Kocasinan ilçesi 5. Kadın Kolları Olağan Kongresi'ne de katıldı.