Bakan Özhaseki “İmar Barışı”nı Kayseri’de Anlattı
Bakan Özhaseki “İmar Barışı”nı Kayseri’de Anlattı
04 Mayıs 2018

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Kayseri’de restorasyonu tamamlanan Siviş Cami’sinin yeniden ibadete açılış töreninde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri’de restorasyonu tamamlanarak yeniden ibadete açılan Siviş Cami’sinde cuma namazının ardından düzenlenen törene katıldı. Tören öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Özhaseki, kısa süre önce gündeme gelen “İmar Barışı” konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Bir yıl içinde Türkiye’de imara aykırılık teşkil eden durumların tespit edildiğini açıklayan Özhaseki, 10 civarında sorun yazdıklarını ifade ederek, bunlardan ikisinin mülkiyetten kaynaklı, diğerlerinin ise imarla ilgili olduğunu belirtti. Zamanında ruhsatını almamış ya da ruhsatını alıp, iskanını alamamış vatandaşların konutları ile iş yeri ve fabrikalar için de söz konusu düzenlemenin geçerli olacağını dile getirdi.

Söz konusu düzenlemenin üzerinde uzun süredir çalışıldığını da dile getiren Bakan Özhaseki, belediyelerin de bir çok noktada vergileri arsa üzerinden aldığını dile getirerek, "Çünkü arsa gözüküyor. Üzerinde 20 daire var, arsa gözüktüğü için vergiden kayıplar oluyor. Bütün bunları önleyebilecek bir yasa üzerinde yaklaşık bir senedir çalışıyoruz. Emin olun bu yasa taslağını neredeyse 10 yerde sunum yaparak anlattım. Bakanlar Kurulunda anlattım, sorulara cevap verdim. Bir ara KHK ile mi çıkarsak bunu diye düşünmüştük, oradaki komisyonlarda anlattık, ilgili bakanlıklarla yani Maliye, Kalkınma, Ekonomi, Adalet gibi bakanlıklarımızın üst düzey görevlileriyle ayrı ayrı tartıştık, onları ilgilendiren konuları. Derken bir seneye yakın hazırlık yaptık. Bugünlerde tam açıklamak üzereyken seçim kararı alındı. Şunun bir kere bilinmesi lazım, bu alınması gereken doğru bir işti ve bir sene emek verdiğimiz, her kelimesi üzerinde emin olun birkaç gün tartıştığımız bir yasa. 'Akşam düşünülüp seçim geliyor' diye sabah çıkarılmış bir yasa değil. Bunu herkesin bilmesi lazım. Bunu bütün samimiyetimle söylüyorum. Çünkü aylar öncesinde internet sitelerine benim bu yapı kayıt belgesi düştü zaten. Hiç seçim lafı yokken birkaç kere yayınlandı ve vatandaşların müracaatı vardı, siz böyle bir kayıt belgesini mi arayacaksınız, böyle bir durum mu oluyor?' diye bize defalarca bunu sordular" diye konuştu.

 

“BUGÜN NOKTA KOYUP BİTİRİYORUZ”

Söz konusu düzenlemeye ilişkin devletin yaşanan sorunlara bir çözüm bulmak zorunda olduğuna dikkat çeken Bakan Özhaseki, İstanbul boğazının bu konunun dışında tutulduğunu söyledi. Söz konusu düzenlemenin ardından kaçak yapılaşmayla ilgili durumların tekrar yaşanması halinde ağır cezaların gündeme geleceğini söyleyen Özhaseki, “Siyaset kuruma da çözüm bulma kurumudur. Siyaset kurumu tıkanmış, dışarıda işler tıkanır siyaset kurumu gelir açar bunu ve bunun üzerinde de hassas bir vaziyette çalışarak bugünlere getirdik. Ben bunun büyük bir sevinç dalgası oluşturduğunu görüyorum. İstanbul'dan birçok ilçe belediye başkanı arkadaşımızı dün akşam yine aradım komisyonda. Sarıyer'i, Üsküdar'ı Beykoz'u, herkesi aradım. Onların da görüşlerini alarak nihayetinde sadece Boğaz'daki öngörüm, yine tarihi yarımada içerisinde bir bölümünü bu işin kapsamı dışında tuttuk. Bu da herhalde biraz daha adaletli oldu diye düşünüyoruz. Bundan sonrasıyla ilgili de eğer yapıma devam edilecekse benim şahsi kanaatim bu, bunu Mecliste gündeme getireceğim yine, sert cezaların gelmesi, artık bugüne kadar olan oldu, buradaki suçun en büyük kusura da kamu hizmeti veren bizlerin, elbette merkezi idare ve yerel yönetimlerimizde. Ama bugün nokta koyuyoruz, bitiriyoruz. Bundan sonra olmamasının tek yolu da gerek bu konudaki tedbirleri alıp vatandaşları rahatlatmak, gerek bu konuda yine o kadar rahatlatıcı tedbirler alındığı halde suç işlemeye temayül varsa hem yapana hem yaptırana hem de bunu yıkmayan belediye görevlilerine cezayı en ağır şekilde vermeli. Belediye başkanlarımızın yanında bunu da söyleyelim” ifadelerini kullandı.