Bakan Özhaseki İdil’e Hayat Veren Projeleri Açtı
Bakan Özhaseki İdil’e Hayat Veren Projeleri Açtı
20 Nisan 2018

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Şırnak’ın İdil İlçesinde Toplu Açılış Törenine katıldı.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Şırnak’ın İdil İlçesinde terörden zarar gören bölgelerde yapılan yeniden inşa çalışmaları kapsamında toplu açılış törenine katıldı. İdil’de hayata geçirilen, sosyal donatı alanları, alt yapı, asfalt, meydan düzenlemeleri ve rekreasyon alanı gibi çok sayıda yatırımın açılışını gerçekleştiren Bakan Özhaseki, terör örgütü mensuplarının burada etkinliğini sürdürdüğü günlerin geçmişte kaldığını ifade etti. Burada güvenliğin hiçbir zaman ihmal edilmeyeceği sözünü İdil’deki vatandaşlara veren Özhaseki, “Parklarımız, mesire alanımız, kanal ve su hattımız ve bunun yanı sıra birçok belediye faaliyetlerimizin açılışını yapıyoruz. İnşa ettiğimiz evlerin büyük bir kısmını vatandaşlara teslim ettik. Yaklaşık 200 milyon lira harcadık. Bundan sonra da güzel projeler geldikçe bütçede para olsa da olmasa da uygulamaya devam edeceğiz. Burada kötü olaylar yaşandı. Zamanında bir örgüt geldi, buraya kabus gibi çöktü. Bu olayları tezgahlayanlar Ankara’da keyif çatarken, buradaki halkın çocuğuna dağı gösterdiler. Bundan sonra kimse gelip size efelik yapamayacak, baskı yapamayacak. Bir taraftan da yaraları saracağız. Mağduriyetleri ortadan kaldıracağız. Devletin bir eli şefkat diğeri kudret eli. Daha önce sizin de şahit olduğunuz gibi şefkat eli gelir yaraları sarar. Şırnak’ta 50 bine yakın konut zarar gördü. Terör örgütü üyeleri altyapıları mahvetti, biz olaya gelip el koyduk, milletin zararlarını tazmin ettik. Bir taraftan da Şırnak ili genelinde 11 bin ev yapıyoruz. Yıkılan evlerinizin yerine yapılan bu evleri teslim ediyoruz. Anlaşmayı imzalayan kardeşlerimize de kira yardımı yapıyoruz. Bu katiller sürüsünün açtığı yaraları gidermek için yapıyoruz tüm bunları. Asla buradan elimizi çekmeyeceğiz. Her dönemde Kayseri’ye gittiğim kadar buraya da geleceğim” diye konuştu.  

 

Terörden zarar gören tüm bölgelerde yatırımların yeniden başladığına dikkat çeken Bakan Özhaseki, terör örgütlerinin yüzünün herkes tarafından görüldüğünü söyledi. Özhaseki, “Yurtdışında bunlara para verenler silahı bırakmayacaksınız dediler. Çukurlar kazarak güya bu ülkeyi bölmeyi amaçladılar. Şükürler olsun o günler geride kaldı. Bir daha evlatlarımızı kaybetmeyeceğiz. Bir başka örgüt de çıktı FETÖ… Onların gerçek yüzünü de 15 Temmuz da gördük. Sivil insanların üzerine kurşun sıktılar. Onların da nerden emir aldıklarını gördük” ifadelerini kullandı. 

 

“MÜSLÜMANA SU VERMEYEN ÜLKELER ŞIRNAK’I MI DÜŞÜNECEK?”

Terör örgütlerinin bölgede yaşayan vatandaşların çıkarlarını korumadıklarını, batılı ülkelerin uşaklığını yaptıklarını söyleyen Bakan Özhaseki, söz konusu ülkelerin bugüne kadar hiçbir Müslümana merhamet göstermediklerini belirtti. Batıdaki bazı ülkelerin çıkarları konusunda Suriyeli mültecileri örnek veren Özhaseki, “Suriye’deki kardeşlerimiz sadece yaşamlarını sürdürebilmek için çocuklarının elinden tutup yaşadığı şehri terk etmiş. Allah kimseyi vatanından etmesin hepsi zor durumdalar. Onlar kurtulmak için denizlere açılıp, denizde boğuluyorlar batıdaki ülkeler ise sınırlara tel örgü çekip, Müslüman mültecileri ülkelerine almıyorlar. Mülteciye su bile vermeyen batılılar gelip Şırnaklıları mı düşünecek? İdil’i mi düşünecek? İnsanları kandırıyorlar. Buraya sömürmek için geliyorlar. Buraya sadece nifak sokmak için geliyorlar. Terör örgütlerine parayı onun için veriyorlar. Dağda adeta bu insanları bunun için besliyorlar. Allah’ın izniyle burada bir daha terör örgütleri, FETÖ, PKK, DHKP-C kim varsa bir daha yaşayamayacaklar. Bu güvenliği sonuna kadar devam ettireceğiz. Ezanları susturmayacağız, bayrağımızı indirmeyeceğiz. Sizin verdiğiniz yetkilerle sizin için buradayız. Bundan sonra size de çok iş düşüyor. Bundan sonra size düşen iş şu. Allah’ın emri üzerine kardeş olmaya devam edelim. Aramıza fitne sokmak isteyenlere fırsat vermeyelim” ifadelerini kullandı. 

 

“SİZE OLAN SEVGİMİZ KARŞILIKSIZ KALMASIN”

Şırnak’ta atılan önemli adımlardan birinin de kayyum belediyelerin atanması olduğuna dikkat çeken Bakan Özhaseki şunları söyledi: 

“Bu dönemden önce yapılanlara bakılınca bir tek hizmet göremiyorduk. Devletten aldıkları parayı götürüp dağa veriyorlardı. Devlet olarak gereğini yaptık. Suçluları adalete teslim ettik. Meclis’te bazı tiplerden sesler çıkmaya başladı. Demokrasiye sonuna kadar saygılıyız. Ancak seçimle gelmek hiç kimseye suç işleme özgürlüğü vermez. Ben seçildim diye istediğimi yapabilir miyim? Vatandaş beni ‘git kardeşim oraya iş yap’ diye seçiyor. Ben de böyle yapmalıydım. Bunun dışında bir alternatifi kabul etmeyiz. 10 günde bir suyu akan belediye, 15 günde bir su gelen mahalle... Alt yapısı hiç olmayan bir şehir… Belediye başkanları siz ne iş yaparsınız? İller Bankası’ndan her ile aynı oranda pay gönderiliyor. İyi niyetli olan belediye başkanları alıp bu parayı şehrine harcıyor. Niyeti bozuk olanlar da o parayı başka yerlere gönderiyor. Parklarınız olmadan, suyunuz akmadan sizler eziyet çekiyorsunuz. İnşallah şimdi hizmet dönemi başladı. 24 saat suyunuz açılacak. Bize düşen iş hizmet etmek. Size düşen iş de bir taraftan kötülere kapıya kapatırken iyi niyetle çalışan gayret eden insanları desteklemek. Bu yaptığımız gayret karşılığında sizden iki adım bekliyoruz. Karşılıksız sevda olmazmış. İnşallah size olan sevgimiz de karşılıksız kalmaz. İnşallah o lanet örgüt bir daha buralara ayak basamayacak, biz de sizlere hizmet etmeye devam edeceğiz.