Bakan Özhaseki Estonyalı Gazetecilere 15 Temmuz'u Anlattı:
14 Temmuz 2017
 
“FRANSIZ İHTİLALİ AVRUPA İÇİN NE ANLAM İFADE EDİYORSA, 15 TEMMUZ DA TÜRKİYE İÇİN AYNI DÖNÜM NOKTASI”
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki AB Çevre Bakanları Toplantısına katılmak için gittiği Estonya’nın başkenti Tallinn’de Estonyalı gazetecilerle bir araya geldi.
 
Estonyalı basın mensuplarına toplantının ikinci gününde açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’nin gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümü nedeniyle Estonyalı gazetecilere FETÖ’nün Türkiye ve dünyadaki faaliyetlerini anlatan Bakan Özhaseki, Avrupa için Fransız İhtilali hangi anlamı ifade ediyorsa, 15 Temmuz’un da Türkiye için aynı önemde bir dönüm noktası olduğunu kaydetti. 
 
Türkiye’nin geçtiğimiz dönemde bir referandum sürecini de geride bıraktığını dile getiren Bakan Özhaseki, bu sürecin barış içinde ve kimsenin rahatsız olmadığı bir ortamda gerçekleştiğini, bunun da Türkiye’deki demokratik ortamın bir kanıtı niteliğinde olduğunu anlattı. Son bir yılda yaşananlara rağmen FETÖ’yü doğru algılayamayanların bulunduğuna dikkat çeken Bakan Özhaseki, “Herkes böyle bir örgütü anlamakta zorluk çekiyor. Kullandıkları argümanlar, hoşgörü, diyalog, hizmet gibi kibar sözcükler ancak o gün milletin Meclisini, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni bombaladılar. Meydanlarda toplanan insanlara bombalar yağdırdılar. Fransız ihtilali Avrupalılar için nasıl bir anlam ifade ediyorsa, o gün de bizim için bir dönüm noktasıydı. Kadın, erkek, yaşlı, genç her görüşten insan sokaktaydı. Bu örgüt tüm dünya için bir tehdittir. Buralardan bakınca bu tehditin büyüklüğü algılanamıyor ama tehlikeli bir istihbarat ağı ile hareket ettiklerini unutmamız lazım. Başında şizofrenik bir yapı var. 190 ülkede okul açıp öğrencileri topluyor. Bunları parayla da besliyor. Türkiye hukuk devleti. Burada hukukun kuralları işliyor. Bu süreçte de işlemeye devam edecek. Halk çok öfkeli… Gittiğimiz her toplantıda insanlar idam çağrılarında bulunuyor. Bunlara karşı çok öfkeli. Ancak Türkiye bir hukuk devleti yasalar neyi gerektiriyorsa o yapılıyor” diye konuştu. 
 
 
“GÜVENLİ BİR LİMAN GİBİYİZ”
 
Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyada yaşananları da yabancı basın mensuplarına değerlendiren Özhaseki, “Birçok ülke idare edilemez durumda. O ülkelerde bombalar patlıyor yüzlerce insan ölüyor. Kimin yaptığı, niye yaptığı soru işareti olarak kalıyor ve bu durum her geçen gün o coğrafya için sıradanlaşıyor. Biz böyle bir coğrafyanın ortasında adeta güvenli bir liman gibiyiz” açıklamalarını yaptı. Geride kalan son bir yılın Türkiye açısından oldukça zor bir yıl olduğunun altını çizen Bakan Özhaseki, Suriye tarafından sınırlarımıza atılan bombaların yanı sıra Türkiye’nin PKK terörüyle mücadele ettiğini de gazetecilere anlattı.