Bakan Özhaseki Develi'de Vatandaşlarla Buluştu
15 Nisan 2017
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Develi’de vatandaşlarla buluştu.
 
Referandum çalışmaları kapsamında Kayseri’nin Develi ilçesinde Mustafa Aksu Kültür Merkezinde vatandaşlara hitap eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, çevre ülkelerdeki olumsuzluklara ve her türlü badirelere rağmen Türkiye'nin dimdik ayakta durduğunu belirtti. Batı devletlerinin Türkiye'ye bakışlarının tarafsız olmadığını, medeniyet olarak adlandırılan AB kriterlerinin Türkiye söz konusu olduğunda unutulduğunu ifade eden Özhaseki, "15 Temmuz hadisesi geçti. İki tane AB ülkesi çıkıp 'geçmiş olsun' diyemedi. Hani AB kriterlerine, standartlarına ne oldu? Hani medeniydiniz, hani çağdaştınız ne oldu? Çıt yok. O zaman biz onlara eyvallah etmeyeceğiz. Onlardan zaten yardım beklediğimiz de yok. Ama kendi içimizde bir olacağız, beraber olacağız, çalışacağız, iri olacağız, diri olacağız. Tek yol bu. Oralarda teröristlerin canına okuyacağız. Burada da kendi kendimize kalkınacağız. İşte onun için bu 18 maddeyi getirip ısrar ediyoruz. Güçlü olmanın yolu buradan geçiyor da onun için bunu teklif ediyoruz. Yeni teklif ettiğimiz sistem istikrar sağlayan bir sistem. Güçlü hükumetler getiren, etkin icraatlar yapabilecek bir sistem teklif ediyoruz" diye konuştu.
 
“CUMHURBAŞKANI ATTIĞI TÜM İMZALARDAN SORUMLU”
 
16 Nisan'daki halk oylamasına yönelik açıklamalarda bulunan Özhaseki, önerilen yeni sistemde tüm yetkinin millete geçeceğini kaydetti. Halkın takdirine sundukları yeni sistemde tek adamlık olmadığını hatta mevcut sistemde geniş yetkilere sahip cumhurbaşkanının yetkilerinin azaltıldığını anlatan Özhaseki, şunları söyledi:
"Şimdi bizim getirdiğimiz sistemde, söz de size geçiyor, yetki de size geçiyor, karar da size geçiyor. Ödleri kopuyor bundan. Niye CHP'nin ödü kopuyor bundan? PKK’yı anladık, 'biteriz' diyorlar. Dışarı kaçmış hainler de aynı şeyi söylüyor. Peki CHP’liler niye bu sisteme itiraz ediyor? Çok basit. Ömürlerinde yüzde 25'i zor aldılar. İhtilal oldukça iktidara geldi bunlar ya da adamları kandırarak koalisyonlarla zor oturdular oralara. Yüzde 51'i alamayacaklar da ondan. Yüzde 51'i almak zor mu?   Aslında kolay da onlar için zor. Yalan söylemeyecekler, dürüst olacaklar, çalışacaklar, millete kendini sevdirecekler. Millet o zaman oy verir. Niye vermesin bu millet. O partinin adına gıcıklığı yok ki. Adamlarında bir tuhaflık var. Genel başkanları her ağzını açtığında yalan söylüyor, inandırıcılığı yok. Şimdiye kadar da Türkiye'de hayırlı bir iş yapmamışlar, iki taş üst üste koymamışlar. O zaman da millet seçmiyor bunları. Seçmeyince de bunların defterleri kapanıyor. Dertleri burada bunun dışında başka bir dertleri yok"