Bakan Özhaseki'den Almanya Tepkisi: "Vahşeti Film Gibi İzleyip, Üzerimizden Siyaset Yapıyorlar"
11 Eylül 2017
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Melikgazi Katlı Kavşağı temel atma törenine katıldı.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bir dizi açılış ve temel atma töreni için bulunduğu Kayseri’de Melikgazi Katlı Kavşağı’nın temellerini attı. Törende yaptığı konuşmada gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Özhaseki, Almanya’da yaklaşan seçimler öncesinde Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üzerinden siyaset yapıldığını belirterek, Almanya’nın tavırlarına tepki gösterdi. Uzun süredir Arakan’da Müslümanlara  yapılan işkenceler karşısında batının sessiz kaldığını belirten Özhaseki, aynı kişilerin, Türkiye’de darbe girişiminden ve ajanlıktan yargılananlara sahip çıkmaya kalktığını söyledi. Özhaseki, “Arakan’da Budist militanların Müslümanlara yaptığı işkencelere kör ve sağır olan ülkeler Türkiye’de ajanlıktan, darbe girişiminden mahkeme kararıyla tutuklanan birinin arkasından gelip ‘Bu niye içeride’ diye hesap sormaya kalkıyor. Suçları belli. Bu ülkede bağımsız yargı var. Bu karara saygı duymuyor, Türkiye’de insan hakları eksikliği var diyor. Fakat Suriye’deki vahşeti film seyreder gibi seyrediyor. Myanmar’daki küçücük yavrular işkenceye uğruyor hiç sesleri çıkmıyor. Sonra dönüp kendi seçimlerinde Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle, Yatıyorlar Erdoğan, kalkıyorlar Erdoğan…
Almanya’daki seçimlere bizi niye malzeme ediyorsunuz? Kendi işinize bakın siz. Erdoğan, 15 yıldır bu ülkenin başında, hamdolsun ülkeyi ayağa kaldırdı. 15 Sene önceki ekonomik verilerle bugün bir mi? Elbette değil çok iyi bir yerdeyiz. Milletimiz de bunları görüyor ve her defasında bize görev veriyor. Son bir yıl içinde FETÖ diye bir bela atlatıldı. PKK ile tarihimizdeki en ciddi mücadele verildi ve kazdıkları çukurlara gömüldüler. Batının ekonomik boğma hareketleri karşısında Türkiye dimdik ayakta durdu. Bütün bunları yaptı işte Erdoğan. Onlar eskiden olduğu gibi borçlu olmamızı, onlardan emir almamızı istiyorlar. Onlar karşısında bu ülkenin onurunu asla yere düşürmeyeceğiz. Oynadıkları oyunları da bozacağız” diye konuştu.
 
 
 
“ÜÇ GÜN SONRA KAYBOLACAK PROJELERİN DEVRİ GERİDE KALDI”
 

Düzenlenen törenle temelleri atılan Melikgazi Katlı Kavşağına ilişkin açıklamalarda da bulunan Bakan Özhaseki, Kayseri’de hayata geçirilen projelerin daha kalıcı ve kaliteli olması gerektiğini söyledi. Marka şehir kavramı gündeme geldiğinde Kayseri’nin akıllara gelmesi gerektiğini de dile getiren Özhaseki, “Sıradan, üç gün sonra kaybolacak projelerin yapıldığı dönem çoktan geride kaldı. Osmanlı’nın en önemli döneminde medarı iftiharımız Mimar Sinan, 500 yıl önce ortaya koyduğu Süleymaniye’de öyle hassas noktalar belirledi ki bugünkü mühendisler bile parmak ısırmaktan kendilerini alamıyorlar. Depremselliği düşünerek attığı temeller sanki gemilerin iskeleti gibi. Değişik alanlara uzanan temeller, farklı alanlara titreşimleri dağıtıyor. Bu hesaplardan sonra taşların arasındaki bağı kurşunla sağlıyor. Son yüz yılda Türkiye’de 56 deprem oldu ama bu yapı yine ayakta. Türkiye’de 30-40 yıl önce yapılan binalar ise ne yazık ki deprem olduğunda yerle yeksan oluyor.  Bize düşen, sıradan alelade projeler değil, prestij projeler. Türkiye’de 81 il içinde marka kent denilince Kayseri’yi akıllara getirecek projeleri hayata geçirmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.