Bakan Özhaseki'den 19 Mayıs Mesajı: 19 Mayıs Tam Bağımsızlığın Miladıdır
18 Mayıs 2017

 Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

 
Mesajında 19 Mayıs 1919 tarihinin milli ruh ve benliğin canlanması açısından bir milat olduğuna vurgu yapan Bakan Özhaseki, milli mücadele şehitlerini de andı. Özhaseki, yayımladığı mesajda,
 
“19 Mayıs 1919, tam bağımsızlığın, milli ruh ve benliğin yeniden canlanması açısından bir milattır. Samsun’da yakılan istiklal ve istikbal meşalesinin aydınlığı kısa sürede tüm Anadolu’yu sarmış, böylece büyük bir destansı mücadele başlamıştır. Yaşlı, kadın ve çocuk demeden bu aziz millet cepheden cepheye koşarak, bin yıllık onurunu ve bağımsızlığını çiğnetmemiştir. Yüzbinlerce genç, al bayrağı yere düşürmemek için, kutsal vatanı düşman işgaline terk etmemek için kahramanca şehit olmuştur. Aradan 98 yıl geçmesine rağmen gençlerimiz; aynı ruhu, inanışı ve duruşu hala göğüslerinde muhafaza etmektedirler. Dedelerinden aldıkları o büyük emanetin sorumluluğunu, 15 Temmuz’da yaşanan hain kalkışma karşısında göstermişler, çıplak elleriyle tankların önlerine dikilmişler ve bir milletin istikbalini yeniden kurtarmayı başarmışlardır” ifadelerini kullandı.
 
 
“HİÇ KİMSE BU ÜLKENİN İLERLEMESİNDEN ŞÜPHE DUYMASIN”
 
Türk gençliğinin milli ve manevi değerlerine bağlı olmasının önemine de değinen Bakan Özhaseki, mesajına şöyle devam etti:
 
“Türk gençliği milli ve manevi değerlerine sıkı sıkıya sarılmaya devam ettikçe, hiç kimse bu ülkenin geleceğinden şüphe duymasın. Türk gençliği ilim ve irfan ile kuşandıkça, hiç kimse bu ülkenin refahından ve ilerlemesinden şüphe duymasın. Türkiye, ruhunda Çanakkale’nin ateşini taşıyan, hafızasında 15 Temmuz duruşunu taze tutan ve kalbinde vatan sevgini her daim büyüten gençlerimiz elleriyle daha da ileriye gidecektir. Bu vesileyle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, selam ve sevgilerimi sunuyorum”