Bakan Özhaseki; Biz Bu Sistemi Evlatlarımız İçin İstiyoruz
09 Şubat 2017

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Kayseri ve Civarı Elektrik Türk AŞ'nin 90. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen programa katıldı.

Burada yaptığı konuşmada gündeme dair açıklamalarda bulunan Bakan Özhaseki, anayasa değişikliğiyle iki başlılığı gidermek ve istikrarı sağlamak istediklerini söyledi.
 
Türkiye'nin zor bir coğrafyada olduğunu vurgulayan Özhaseki, "Emin olun güçlü olmazsak bizi bu coğrafyada yaşatmazlar. Buna rağmen muhalefet her zamanki gibi eleştirmeye devam ediyor. Mecliste anayasa değişikliği tartışılırken gittim ve dinledim. Acaba söylediklerinde haklı oldukları yer var mı diye merak ettim. Tutturmuşlar 'Cumhuriyet elden gidiyor'. Vallahi gitmiyor. Cumhuriyete bir şey olduğu yok. Demokratik sosyal, hukuk ve laik bir devlet olduğu anayasada yazıyor zaten. Cumhuriyet elden falan gitmiyor." diye konuştu.
 
Mevcut cumhurbaşkanı yetkilerinin parlamenter sistemlerde görülmeyecek kadar çok olduğunun altını çizen Bakan Özhaseki, şunları kaydetti:
 
"Kenan Evren için yazılmış bir anayasa olduğu için envaiçeşit yetkiler yazılmış. Vatana ihanet dışında da hiçbir şeyden sorumlu değilim diye de yazdırmış. Yeni sistemde Tayyip Bey her şeyden sorumlu. Yaptığı her şey sorgulanabilir. Yeni sistemde güçlü iktidarlar olacak, koalisyon pazarlıkları olmayacak. Biz bunu kendimiz için istemiyoruz. Çoğunluk bizde, hükümet bizde, istediğimizi yapıyoruz. Biz daha ne isteyelim. Biz bu sistemi evlatlarımız için istiyoruz. Bu sistemden sonra ortalama 17 ayda bir hükümet değişmeyecek."
 
Program sonunda Bakanlar Özhaseki ve Kılıç, Kayseri ve Civarı Elektrik Türk AŞ'nin 90. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla hazırlanan pastayı birlikte keserek, günün anısına fotoğraf çektirdiler.