Bakan Özhaseki A Haber'in Canlı Yayın Konuğu Oldu
15 Şubat 2017
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, A Haber canlı yayınında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.
 
Yapılan araştırmalara göre İstanbul'da 2030 yılına kadar 7'nin üzerinde deprem olacağını ifade eden Bakan Özhaseki, “1999 yılından önce yapılan binalar depreme karşı dayanıksız, kentsel dönüşümün hızlanması için herkese sorumluluk düşüyor.” dedi.
“Yılda, Türkiye genelinde 500 bine yakın, İstanbul özelinde ise 250 bine yakın binayı yıkıp, yeniden yapmamız lazım.” diyen Bakan Özhaseki, vatandaşlara ve belediyelere uyarılarda bulundu.
 
Bakan Özhaseki, konuşmasına şöyle devam etti:
 
“Vatandaş, binasını ölçtürsün. Bina yönetimiyle karar alsınlar, eğer gerekliyse ve de güçleri yetiyorsa binalarını güçlendirsinler. Belediyeler de makyaj işini bıraksınlar. Birinci iş olarak depremselliği göz önüne alsınlar. Eğer belediyeler vurdum duymaz davranıyorsa, vatandaşlar gidip belediyeyi dönüşümü başlatmaları için uyarsın.”
 
Kentsel dönüşümde tıkanan yerlerin, vatandaşın zorlandığı yerlerin yasal olarak çözülmesi gerektiğini ifade eden Özhaseki, “Bu kapsamda Şehircilik Şurası’nı topladık. İlgili herkes orada, 3 ay sonra oradan bir karar çıkacak.” şeklinde konuştu.
 
Her şehrin kendine has kurallarının olacağını açıklayan Bakan Özhaseki, “Her şehrin bir imar anayasası çıkacak. İstanbul’un anayasası ile Sivas Şarkışla’nın anayasası bir olmamalı.” dedi.
 
Doğu ve Güneydoğu'da terör nedeniyle yıkılan evleri yenilediklerini söyleyen Bakan Özhaseki, “En geç bir yıl içerisinde terörden etkilenen bütün vatandaşlarımızın evlerini teslim edeceğiz” dedi.
 
CHP’nin anayasa değişikliğini Anayasa Mahkemesi’ne götürmemesi hakkında da konuşan Bakan Özhaseki, şunları ifade etti:
“Anayasa görüşmelerini provoke etmek için ellerinden gelen her türlü şeyi yapan CHP, şimdi ne oldu da Anayasa Mahkemesi’ne başvurmaktan vazgeçti? Anayasa kapısında ağlayan bir duruma düşmemek için CHP, AYM’ye gitmiyor.”