ATATURK

BAKAN KURUM: “TRABZON’DA YARALARI EN KISA SÜREDE SARACAĞIZ”

19 Haziran 2019
BAKAN KURUM: “TRABZON’DA YARALARI EN KISA SÜREDE SARACAĞIZ”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Trabzon'un Araklı ilçesine bağlı Çamlıktepe Mahallesi'nde meydana gelen sele ilişkin, "Allah bir daha böyle bir şeyi ülkemizde, şehirlerimizde yaşatmasın diye dua ediyorum. Tabii bunlar için de elimizden gelen tedbirleri de almamız gerekiyor" açıklamalarını yaptı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezinde müteahhitler, yapı denetim firmaları, mimar mühendis ofisleri, kentsel dönüşüm site yöneticileri ve vatandaşlarla bir araya geldi.
Burada yaptığı konuşmada Trabzon'da yaşanan sel felaketine değinen Kurum, şöyle konuştu:
"Biliyorsunuz dün Trabzon Araklı'da ikim değişikliğinin etkileri sebebiyle bir sel felaketi meydana geldi. Bu sel felaketinde de vatandaşlarımızdan hayatını kaybedenler, yaralılar ve kaybolanlar var. İçişleri Bakanımız ve Tarım ve Orman Bakanımız ve Bakanlığımıza ait birimler de sahadalar. Fiili olarak çalışmalarını, tespitlerini başlattılar. Biz de inşallah yarın Trabzon'da olup fiili olarak sahada yapılması gerekenleri bir an önce başlatarak selden dolayı vatandaşımızın zarar gören mallarına ve evlerine ilişkin tedbirleri almak suretiyle, vatandaşımızın yaralarını sararak süreci de en yakın zamanda başlatmış olacağız."

Kurum, sel dolayısıyla hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet, yaralılara da acil şifalar dileyerek, "İnşallah Allah bir daha böyle bir şeyi ülkemizde, şehirlerimizde yaşatmasın diye dua ediyorum. Tabii bunları yapabilmemiz için de kendi elimizden gelen tedbirleri de almamız gerekiyor. Bu noktada da kentsel dönüşüm sürecinde bilhassa Karadeniz Bölgemizdeki dere yataklarında bulunan alanlarda, stratejik eylem planı çerçevesinde ilk etapta o dere güzergahı üzerindeki binaların dönüşümünü belediyelerimizle birlikte yapacağız." diye konuştu.


İSTANBUL'DA KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI
Bakan Murat Kurum, 2012 yılından itibaren başlayan kentsel dönüşüm sürecini hatırlatarak, "Öncelikle İstanbul ve tüm ilçelerinde kentsel dönüşümü hızlı ve kararlı bir şekilde yürütüyoruz. Bunu yaparken de vatandaşlarımızın rızasını alarak yerinde dönüşüm modeliyle bu hamlemizi gerçekleştireceğiz. Bizim için en önemli öncelik yerinde dönüşüm, vatandaşımızın rızası ve hızlı dönüşüm. Bu üç kriteri sağlamak zorundayız" ifadelerini kullandı.
Tuzla'daki istişareler çerçevesinde, yapılması gereken acil öncelikli alanların tespitlerinin kendilerine ulaştırıldığını dile getiren Kurum, hızlı bir şekilde bu projeleri gerçekleştirmek istediklerini anlattı. Bakan Kurum, Tuzla'nın kendileri için çok önemli ve stratejik bir yer olduğunu ifade ederek, 
"Burada gemi inşaat sanayinin artması hem bölgeye istihdam potansiyeli oluşturan, beraberinde de yan sanayiyi destekleyen ve ülkenin savunma ihtiyaçlarına katkıda bulunan bir dalımız ve Tuzla'da etkili bir şekilde faaliyet gösteriyor. Biz de bu merkezimizi desteklemek, vatandaşımızın istihdam şartlarını arttırmak ve sanayimizin problemlerini çözmek adına adımlar atıyoruz. Bunun için de yıllık bedel alınmaksızın sadece elde edilen hasılatın binde biri oranında bedel alınması şartıyla buradaki tesislerimizin sözleşme süreçlerini uzattık" açıklamalarını yaptı. 

Tuzla'nın yapılaşmasını, gelişimini ve ekonomisini düşünürken bir taraftan da marka şehir olacak Tuzla için yeşil alan projeleri geliştirdiklerini aktaran Kurum, "Millet bahçelerini ve o doğal, tarihi güzellikleri öne çıkaracak projeleri ihmal etmemeye gayret gösteriyoruz. Bu noktada yeşil alan miktarını ilçe genelinde yüzde 15 oranında artırmak hedefimiz var. Bu hedef doğrultusunda millet bahçeleri projelerini yaygınlaştırmaya başladık. Tuzla Aydınlı Mahallesi'nde iki tane alan var millet bahçesi olarak düşünülen. Bu alanlardan birini olumlu olarak değerlendiriyoruz. Şimdiden millet bahçemiz hayırlı olsun" diye konuştu.