459 Plajın Rengi “Mavi”
459 Plajın Rengi “Mavi”
14 Mayıs 2018

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından deniz kirliliğinin önlenmesine yönelik çalışmalar neticesinde temiz denizlerin ve plajların göstergesi olan mavi bayrak sayısı her geçen yıl artmaya devam ediyor.

Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi 2018 yılı Mavi Bayrak ödüllerini açıkladı. Türkiye 459 Mavi Bayraklı plaj ile dünyada ilk üç sırada yer aldı.

 Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) koordinatörlüğünde plajlar ve marinalarda denizin atıksular tarafından kirliliğinin önlenmesi amacıyla yürütülen Mavi Bayrak Kampanyası’na Türkiye 1994 yılından bu yana katılıyor.

Uluslararası alanda 50 ülkede uygulanan Mavi Bayrak uygulaması kapsamında ülkemizde 2002 yılında 140 adet mavi bayraklı plaj varken 2018 yılında bu rakam 459’a ulaştı.

Temiz deniz ve plajarın bir göstergesi olan Mavi Bayraklı plajlarda sezon içerisinde 15 gün ara ile deniz suyu analizleri yapılıyor. Ayrıca, plajı kullananların güvenliğini öngören cankurtaran bulundurulması, su sporları ile yüzme alanı ayrılması, acil durum planı, çevre yönetimi ve engellilere modern hareket olanakları sağlanması mavi bayraklı plajların önemli kriterlerinden.

Yapılan çalışmalar ve alt yapı yatırımları sayesinde Mavi Bayrak sayısının ülkemizde daha da arttırılması hedefleniyor.