ATATURK

2017 Ekim Ayı İtibari İle 32 Bin Ton Bitkisel Atık Yağ Toplandı

23 Ekim 2017
2017 Ekim Ayı İtibari İle 32 Bin Ton Bitkisel Atık Yağ Toplandı
2017 Ekim Ayı İtibari İle 32 Bin Ton Bitkisel Atık Yağ Toplandı
 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geri dönüşüm alanında son dönemde önemli adımlar atılırken, bitkisel yağların geri dönüşümü konusunda dikkat çekici sonuçlara ulaşıldı. Ekim ayı itibariyle ülke genelinde 32 bin ton bitkisel atık yağın toplandığını açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, hayata geçirilen “Temiz Çevre Sağlıklı Hayat Projesi” ile Türkiye genelinde 30 bin toplama noktası oluşturulduğunu belirtti.
 
Kullanılmış bitkisel yağların lavaboya döküldüğünde, kanalizasyon borusu içerisinde diğer atıkların yapışmasına ve zamanla borunun daralmasına neden olduğunu dile getiren Öztürk, "Bu şekilde tıkanıklıklara ve taşmalara neden olarak kanalizasyon sistemine ve arıtılması gereken atık yükünü arttırarak atık su arıtma tesislerine zarar vermekte ve bakım ve işletme maliyetini arttırmaktadır. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre lavaboya dökülen bitkisel atık yağlar, kanalizasyon sistemlerinin % 40 oranında tıkanmasına neden olmaktadır. Bitkisel atık yağların ekotoksik özelliğe sahiptir.  Atık yağlar toprağa döküldüğünde kirlenmelere neden olur " dedi.
 
Ülke genelinde lisanslandırılan 8 adet biyodizel tesisi bulunduğunu da belirten Öztürk, 2016 yılında toplanan bitkisel atık yağ miktarının 27 Bin 565 ton olduğunu;  2017 yılı ekim ayı itibari ile toplanan bitkisel atık yağ miktarının ise 32 Bin ton seviyesine ulaştığını açıkladı. Müsteşar Öztürk, hayata geçirilen Temiz Çevre Sağlıklı Hayat projesi kapsamında, okul, cami, muhtarlık ve toplu konut siteleri başta olmak üzere 30 bin noktaya atık yağ bidonları yerleştirildiğini belirtti.
 
Söz konusu noktalara temizcevresagliklihayat.com adresinden ulaşılabileceğini ifade eden Öztürk, okullarda konuya ilişkin verilen eğitimlerin yanı sıra muhtarlara yönelik eğitim programları ile afiş, broşür dağıtımı gerçekleştirdiklerini de söyledi.